Ochman o Radziwille: stracił zaufanie pracowników służby zdrowia Jak podkreśla szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność", dialog musi być oparty na zaufaniu Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł stracił zaufanie pracowników służby zdrowia - uważa szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman. Jej zdaniem chęć dialogu ze strony ministra jest, ale wartość tego dialogu jest żadna.

Od października Porozumienie Rezydentów OZZL prowadzi protest polegający na wypowiadaniu tzw. klauzuli opt-out - umów, w których lekarz zgadza się na wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo. Takie rozwiązanie pozwala zapewnić w szpitalach całodobową opiekę lekarską. Protestujący domagają się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń pracowników medycznych.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zaprosił rezydentów na rozmowy zaplanowane w piątek o godz. 17 w siedzibie Rzecznika Praw Pacjenta.

W piątek w TVN24 szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman oceniła sytuację w służbie zdrowia jako wymagającą "radykalnej naprawy i szybkich działań". Podkreśliła jednocześnie, że wprowadzaniem zmian w tym resorcie powinna zająć się osoba, "która będzie budziła zaufanie".

- Sądzę, że pan minister Radziwiłł to zaufanie pracowników służby zdrowia stracił  - dodała. Jej zdaniem chęć rozmowy ze strony ministra zdrowia "jest, ale wartość tego dialogu jest żadna".

- Jeśli mamy mówić o rozmowach, to one muszą być oparte na zaufaniu, że rzeczywiście coś się zmieni, że jest konkretny plan - podkreśliła Ochman. - Zastanawiam się, czy nie lepiej by było, gdyby za służbę zdrowia w Polsce odpowiadał ktoś, kto nie jest związany bezpośrednio z medycyną, tylko ktoś z zaufaniem społecznym i wrażliwością społeczną, a jednocześnie ktoś, kto nie będzie ubezwłasnowolniony przez żadną korporację - dodała.

W ostatnich dniach Radziwiłł wielokrotnie zapewniał, że sytuacja w ochronie zdrowia jest pod kontrolą i w związku z protestem nie wydarzyło się nic zagrażającego życiu pacjentów. Resort przypomina, że dzięki uchwalonej niedawno i podpisanej przez prezydenta ustawie, nakłady na opiekę zdrowotną mają stopniowo rosnąć do 6 proc. PKB w 2025 roku, a rezydenci zostali objęci podwyżkami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH