Bez skierowania lekarskiego praca fizjoterapeuty z pacjentem nie byłaby możliwa. - Wprowadzenie takiego zapisu jest realnym zagrożeniem dla usług prywatnych świadczonych w ramach działalności gospodarczej, które stanowią aktualnie w kraju około 80 proc. wszystkich usług fizjoterapeutycznych. Uniemożliwi to przyjmowanie pacjentów bez zlecenia lekarskiego, które nie było dotychczas wymagane - komentuje kierunek zmian Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska.

W opinii fizjoterapeutów solą w oku Ministerstwa Zdrowia jest też zapis ustawy mówiący o powołaniu samorządu fizjoterapeutów. W czasie obrad w Sejmie pytał o to m.in. poseł Rajmund Miller (PO).

- Dlaczego ministerstwo jest przeciwne zrzeszaniu się fizjoterapeutów. Skoro swoje samorządy mają lekarze, pielęgniarki to czemu nie fizjoterapeuci, czy oni są gorsi? - komentował.

Zmiany - w czyim interesie
Poseł Marek Ruciński (Nowoczesna) dopytywał czy resort myśli w ogóle o likwidacji samorządów. Czy takie zakusy są np. w odniesieniu do pielęgniarek.

Pytaniom posłów dziwił się wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, który zapewniał, że ani resort, ani sam minister nie są przeciwnikami samorządów. Jednak jak utrzymywał uznanie jakiejś profesji za zawód medyczny nie jest jednoznaczne z koniecznością tworzenia korporacji.

 W toku dyskusji w Sejmie posłanka Joanna Kopcińska (PiS) przekonywała, że klub PiS również widzi potrzebę regulacji zawodu fizjoterapeuty, jednak - jak zaznaczyła - w przepisach przyjętej ustawy dostrzega pewne niedociągnięcia i potrzebny jest czas na ich doprecyzowanie. 

Przyznała, iż przedstawiony projekt obywatelski jest spójny z przyjętą ustawą i budzi wątpliwości, co do sensu jego procedowania. - Skoro środowisko czuje potrzebę dalszego pracowania nad przedłożonym projektem obywatelskim, to my się temu sprzeciwiać nie będziemy - podsumowała jednak ostatecznie posłanka.

Poseł Rajmund Miller (PO) komentując fakt, że zapisy projektu obywatelskiego zostały skonsumowane w ustawie, która ma wejść w życie za 6 tygodni, również podzielił obawy, co do dążenia resortu zdrowia do zablokowania tej ustawy.

- Ustawa była dyskutowana i została dobrze przyjęta przez wiele środowisk. Niepokoi nas, że resort nie chce przyjąć tak ważnej i oczekiwanej ustawy - mówił Miller i pytał w czyim interesie jest torpedowanie ustawy? Czy to działanie w interesie wąskiej grupy branżowej? - zadawał pytanie, nawiązując do stanowiska środowiska lekarskiego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH