Obywatelski projekt o minimalnych wynagrodzeniach w zdrowiu - do komisji Fot. archiwum

Obywatelskim projektem o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia zajmą się komisje zdrowia oraz finansów publicznych - zadecydowali w czwartek (20 lipca) posłowie. W środę pracownicy medyczni zagrozili strajkiem głodowym od 2 października, jeśli projekt nie zostanie uchwalony.

Za dodatkowym skierowaniem projektu ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia do komisji finansów publicznych głosowało 436 posłów, 9 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Wcześniej posłowie odrzucili wniosek o niezwłoczne przystąpienie do drugiego czytania.

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu, pod którym zebrano prawie 240 tys. podpisów, odbyło się w środę. Projekt ten przygotowało Porozumienie Zawodów Medycznych (PZM) skupiające kilkanaście związków i organizacji zrzeszających pracowników służby zdrowia.

Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Tomasz Dybek zapowiedział w środę, że jeśli postulaty pracowników ochrony zdrowia nie zostaną spełnione, to 2 października rozpoczną oni strajk głodowy.

Poza uchwaleniem projektu obywatelskiego, pracownicy medyczni domagają się także powołania zespołu, który w trzy miesiące przygotuje ustawę regulującą zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 9 proc. PKB w ciągu 10 lat. PZM chce także powołania zespołu ekspertów, który maksymalnie do końca kadencji przygotuje projekt kompleksowej reformy służby zdrowia.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko powiedziała w środę, że "kwestie, które zostały zaproponowane do uregulowania w obywatelskim projekcie, znalazły się w już uchwalonej ustawie w sprawie warunków zatrudniania w ochronie zdrowia".

Powiedziała też, że z szacunków MZ wynika, że w pierwszych trzech latach skutki realizacji obywatelskiego projektu sięgnęłyby 41 mld zł, a w ciągu 10 lat - ponad 388 mld zł. Oceniła, że takie obciążenie nie byłoby możliwe nawet przy proponowanym przez PZM wzroście finansowania ochrony zdrowia.

Na początku czerwca Sejm uchwalił przygotowaną przez rząd ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. W tym samym czasie w Sejmie był już także złożony projekt obywatelski przewidujący wyższe stawki minimalnych wynagrodzeń, jednak mimo apeli opozycji i medyków projekty te nie były rozpatrywane wspólnie.

Zgodnie z projektem obywatelskim wynagrodzenia pracowników wykonujących zawody medyczne miałyby systematycznie wzrastać od połowy tego roku, tak by 1 lipca 2019 r. osiągnęły poziom właściwy dla danej grupy zawodowej. Wynagrodzenie ma zależeć m.in. od kwalifikacji pracownika.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH