Obrońcy życia apelują do parlamentarzystów o jego ochronę od poczęcia Obrońcy życia podkreślali, że chcą współpracować z parlamentarzystami w wypracowaniu dobrego prawa i programu chroniącego i wspierającego macierzyństwo. Fot. Archiwum

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zaapelowała we wtorek (22 marca) do parlamentarzystów o poparcie prawa do życia dla każdego poczętego dziecka - bez względu na stan zdrowia i okoliczności poczęcia. Chce też pełnej opieki, także materialnej, nad matką i rodziną dziecka poczętego.

Federacja rozpoczyna kampanię pod hasłem "Kochamy każde dziecko"; podpisy pod apelem do parlamentarzystów będzie zbierać do końca sierpnia.

- Polskie prawo generalnie chroni życie od momentu poczęcia, ale jest w tej ochronie niekonsekwentne, wyklucza spod tej ochrony dzieci chore prenatalnie i dzieci poczęte w wyniki tzw. czynu zabronionego. To, co stało się parę dni temu w Warszawie na Madalińskiego, tym bardziej unaocznia nam, jak bardzo są potrzebne zmiany prawne, by takie dramaty się nie wydarzały - powiedział prezes federacji Paweł Wosicki podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Chodzi o szpital im. Świętej Rodziny przy ul. Madalińskiego, gdzie na początku marca - jak podają media - miało dojść do tzw. nieudanej aborcji, czyli wywołania przedwczesnego porodu dziecka w 24. tygodniu ciąży; dziecko oprócz zespołu Downa miało mieć nieprawidłowo działające nerki i wadę serca; żyło przez 22 minuty. Śledztwo w tej sprawie wszczęła prokuratura.

Jak dodał Wosicki, federacja zdaje sobie sprawę, że "ciąża specjalnej troski" nie jest sprawą łatwą i dlatego proponuje szereg rozwiązań, które wzmocnią ochronę macierzyństwa, by żadna matka nie poczuła się opuszczona.

Wśród postulatów obrońców życia jest np. objęcie matek w trudnej sytuacji materialnej czy życiowej programem świadczeń rodzicielskich - po 1 tys. zł miesięcznie - już od chwili zarejestrowania ciąży. Ta propozycja dotyczy jednak tych matek, którym nie przysługuje urlop macierzyński czy rodzicielski.

Kolejnym pomysłem jest utworzenie na poziomie województwa komórki ds. "ciąży specjalnej troski", która - w przypadku zdiagnozowania u dziecka poczętego choroby genetycznej albo ciąży powstałej w wyniku czynu zabronionego - dbałaby o zapewnienie rodzinie wsparcia medycznego, psychologicznego i informacyjnego, a w sytuacji zrzeczenia się przez matkę praw rodzicielskich, znajdowałaby we współpracy z ośrodkami adopcyjnymi miejsce dla dziecka.

Federacja proponuje też, by rodzinę z takim dzieckiem wspierał asystent rodziny, miałby m.in. pomagać w znalezieniu optymalnych form rehabilitacji.

Obecna na konferencji ginekolog Ewa Ślizień-Kuczapska mówiła o konieczności szkolenia lekarzy, uwrażliwianiu ich na pomoc w cierpieniu, także poczętym dzieciom. Podkreślała konieczność rozwoju diagnostyki prenatalnej i powstania prenatalnych hospicjów. Mówiła, że wiele rodzin po narodzinach chorego dziecka nie wie teraz, gdzie uzyskać pomoc.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH