Obama ogłosił narodowy plan walki z rakiem w USA Prezydent USA ogłosił narodowy plan walki z rakiem. Fot. archiwum

Barak Obama podczas swojego ostatniego orędzia stwierdził, że można pokonać raka. Prezydent USA ogłosił narodowy plan walki z rakiem.

Pierwszym krokiem walki z rakiem jest zwiększenie budżetu Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH), które zajmują się pracą nad nowymi terapiami. Do czuwania nad całością planu nominowany został wiceprezydent Joe Biden.

Biden chce zwiększyć inwestycje, skoordynować wysiłki i ułatwić dostęp do informacji na temat raka. Plan Bidena zakłada dwie inicjatywy. Pierwsza - to zwiększenie funduszy na badania nad rakiem oraz leczenie. Druga - to zmuszenie do współdziałania lekarzy, firmy ubezpieczeniowe (płatników) oraz firmy farmaceutyczne - informuje Rzeczpospolita.

Jak już pisaliśmy, według American Association for Cancer Research (AACR), od 1990 r. ponad 1 mln Amerykanów udało się uchronić przed zgonem z powodu choroby nowotworowej. Liczba osób żyjących z nowotworem zwiększyła się w USA do prawie 14 mln. Spada umieralność na raka. 

Spadek umieralności w USA, to  zasługa coraz lepszego wczesnego wykrywania nowotworów, jak i ogromnych postępów w leczeniu. Przykładem jest rak piersi, który dla coraz większej grupy kobiet jest chorobą przewlekłą, a nie śmiertelną. W USA pięcioletnie przeżycia uzyskuje się już u prawie 90 proc. pacjentek (w Polsce u 72 proc., a w całej Unii Europejskiej - u 82 proc).

Kobiety z rakiem piersi tworzą w Stanach Zjednoczonych największą grupę osób żyjących z chorobą nowotworową. Przypada na nie 22 proc. wszystkich pacjentów onkologicznych. Na drugim miejscu są mężczyźni z rakiem prostaty (20 proc.), a na trzecim osoby, które zachorowały na raka jelita grubego (10 proc.). Większość z nich (65 proc.) żyje z rakiem co najmniej 5 lat, a 40 proc. - ponad 10 lat.

Ogromne znacznie ma zmiana stylu życia. Przykładem jest rak płuca, na którego Amerykanie chorują coraz rzadziej, szczególnie ci w średnim wieku. Jest to zasługa przede wszystkim kampanii antynikotynowych, namawiających do zaprzestania palenia. Rak płuca należy wciąż do najbardziej śmiertelnych nowotworów.  

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH