OZZPiP: wśród protestujących w MZ nie było nikogo z naszego związku OZZPiP przypomina, że protest podjęła grupa przedstawicieli NSZZ "Solidarność" Fot. Archiwum

Wśród protestujących w gmachu resortu zdrowia w poniedziałek i wtorek (19 i 20 września) nie było reprezentantów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych - informują przedstawiciele tego Związku.

We wtorek rano (20 września), po nocnych rozmowach, w których uczestniczyła szefowa gabinetu politycznego premier Elżbieta Witek i minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, cztery przedstawicielki NSZZ "Solidarność" nadal nie chciały opuścić gmachu resortu zdrowia. Miały nadzieję na spotkanie z premier Beatą Szydło.

Ostatecznie do spotkania z premier doszło we wtorek po południu, co zakończyło okupację budynku Ministerstwa Zdrowia.

Związkowcy w siedzibie resortu przebywali od poniedziałkowego popołudnia i domagali się podwyżki wynagrodzeń wszystkich pracowników zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia i "radykalnego przyspieszenia" prac nad ustawą o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia.

- W sposób stanowczy dementujemy pojawiające się w mediach informacje, że nasz Związek rozpoczął okupację budynku Ministerstwa Zdrowia. Protest ten podjęła grupa przedstawicieli NSZZ "Solidarność" - podkreśliła we wtorek Halina Peplińska rzecznik OZZPiP.

- Według naszej wiedzy protestujący są przedstawicielami różnych grup zawodowych działających w ochronie zdrowia, w tym także spoza grupy pracowników medycznych, a ich postulaty nie dotyczą tylko i wprost pielęgniarek i położnych. Stanowczo oświadczamy, że wśród protestujących nie ma ani jednego członka OZZPiP  - dodała.

19 września przedstawiciele związków zawodowych służby zdrowia uczestniczyli w posiedzeniu Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia, które odbyło się w MZ.

Jak poinformowała Peplińska, podczas spotkania OZZPiP otrzymało projekt ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Jak podała, związkowcy otrzymali informację, że Ministerstwo Zdrowia "zamyka dalsze prace nad treścią projektu i przekazuje go do szerokich konsultacji społecznych".  - Po formalnym przekazaniu projektu, jak również po analizach ekspertów oraz konsultacjach wewnątrzzwiązkowych, OZZPiP zajmie stanowisko co do jego treści - zapowiedziała.

Podkreśliła, że OZZPiP będzie zwracać uwagę, czy założenia ustawy "w sposób należyty chronią reprezentowana przez nas grupę zawodową pielęgniarek i położnych".  - Zwracać będziemy uwagę, czy założenia nie kolidują z treścią porozumienia z Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych, Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia z 23 września 2015 r. - poinformowała rzeczniczka OZZPiP.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH