OZZL: zarobki lekarzy są nadal zbyt niskie w porównaniu z rangą zawodu

Pomimo wzrostu płac lekarskich, jaki nastąpił w wyniku strajków i protestów w latach 2006-2008, wynagrodzenia lekarzy zatrudnionych w publicznych zakładach opieki zdrowotnej w większości przypadków są nadal, w przeliczeniu na jeden etat, dużo niższe niż by to wynikało ze znaczenia zawodu lekarza i roli jaką pełni w społeczeństwie - stwierdza XII Krajowy Zjazd Delegatów OZZL, który obradował w dniach 19-20 października.

W ocenie delegatów zaniżanie płac personelu medycznego, obok limitowania świadczeń zdrowotnych, jest sposobem ukrycia wielkiego niedoboru środków publicznych przeznaczanych na lecznictwo w stosunku do deklarowanego "koszyka" świadczeń gwarantowanych.

Przedstawiciele OZZL obawiają się, że sytuacja lekarzy (i innych pracowników ochrony zdrowia) pogorszy się jeszcze bardziej w związku z planowanym przekształceniem szpitali w spółki prawa handlowego, przy jednoczesnym pozostawieniu administracyjnego ustalania cen i znacznym niedoszacowaniu wyceny świadczeń szpitalnych przez NFZ.

Dlatego, jak piszą delegaci związkowi w swoim sprawozdaniu, konieczne jest podjęcie działań, które doprowadzą do istotnej i trwałej poprawy wynagrodzeń lekarzy.

"Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że najlepszym sposobem wywalczenia lepszych płac przez lekarzy jest grupowa rezygnacja z pracy" - podkreślają przedstawiciele OZZL.  

I dodają, że dodatkowo, gdy akcja taka zostanie przeprowadzona jednocześnie i masowo w całym kraju, możliwe będzie podjęcie merytorycznych negocjacji lekarzy z rządem także w sprawie wielu innych problemów, jak: wypisywanie recept na leki refundowane, szkolenie podyplomowe, warunki kontraktowania świadczeń z NFZ, wzrost nakładów publicznych na ochronę zdrowia.

Wobec powyższego XII Krajowy Zjazd Delegatów OZZL postanawia, że głównym zadaniem Związku będzie przygotowanie i koordynacja ogólnopolskiej akcji polegającej na grupowej rezygnacji z pracy lekarzy udzielających świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

Więcej: www.ozzl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH