OZZL wzywa do debaty na temat ochrony zdrowia

W związku z konfliktem wokół zasad kontraktowania podstawowej opieki zdrowotnej, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wzywa rząd do poważnej debaty na temat przyszłości ochrony zdrowia w Polsce.

„Obecny, nie pierwszy już konflikt między NFZ a lekarzami skupionymi w Porozumieniu Zielonogórskim, stanowi kolejny dowód na to, iż system opieki zdrowotnej w Polsce może funkcjonować tylko wtedy, gdy świadczeniodawcy (szpitale, przychodnie, lekarze) podpisujący kontrakt z NFZ akceptują bez dyskusji warunki narzucane im przez państwowego monopolistę. System nie przewiduje bowiem żadnych mechanizmów negocjacyjnych między NFZ a jego kontrahentami, ani innych merytorycznych i sprawiedliwych sposobów ustalania warunków kontraktu, w tym zwłaszcza cen za refundowane świadczenia zdrowotne udzielane chorym w ramach NFZ” – pisze przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel..

Jego zdaniem sposób traktowania świadczeniodawców  przez NFZ  „przypomina ten, w jaki we wczesnym okresie PRL rządzący traktowali kułaków  – rolników indywidualnych, którym narzucano obowiązek dostarczania określonych kontyngentów produktów rolnych po cenach ustalonych przez państwo, z reguły niższych niż koszty, które trzeba było ponieść dla ich wyprodukowania. Cel tamtych działań był jednak określony – było nim ekonomiczne wyniszczenie kułaków  i ich likwidacja jako klasy społecznej”.

Zdaniem OZZL, powyższy konflikt dowodzi, iż system opieki zdrowotnej w Polsce nie ma nic wspólnego z systemem rynkowym. Nie toleruje niezależnych podmiotów kierujących się rachunkiem ekonomicznym i nie poddających się naciskom politycznym.

„Jak w takiej sytuacji rządzący wyobrażają sobie powszechne funkcjonowanie szpitali w formie spółek handlowych? Co będzie, gdy NFZ stwierdzi – jak obecnie – że nie przewidział w swoim planie finansowym wyższych cen za świadczenia zdrowotne, a szpitale – spółki uznają, że przy takich cenach nie zbilansują się? Czy państwo siłą zmusi wolne przedsiębiorstwa do przyjęcia niekorzystnych kontraktów, jak kiedyś kułaków zmuszano do realizacji dostaw obowiązkowych? Czy zmilitaryzuje szpitale? Czy – po prostu – zabraknie w kraju refundowanych świadczeń szpitalnych?” – pyta OZZL.

OZZL wezwał rządzących do poważnej debaty na temat przyszłości ochrony zdrowia w Polsce. „Urzędowy optymizm minister zdrowia i jej pewność siebie nie zastąpią rozsądku i nie zapobiegną pogłębianiu się chaosu, gdy system jeszcze bardziej będzie się rozjeżdżał między rynkiem a urzędniczym dyktatem” – ocenia OZZL.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH