OZZL wśród "oburzonych": politycy niezdolni do naprawy ochrony zdrowia

Według szefa zarządu OZZL, politykom brakuje odwagi zmierzenia się z faktyczną przyczyną kryzysu w publicznej ochrony zdrowia, a merytoryczną debatę polityczną zastąpiła międzypartyjna walka.

W oświadczeniu zarząd krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy podaje, że obserwując kolejne propozycje zmian w systemie opieki zdrowotnej, przedstawiane przez rządzących i parlamentarne partie opozycyjne - stwierdza, że obecna klasa polityczna w Polsce nie jest zdolna do rzeczywistej naprawy publicznej ochrony zdrowia.

''Politykom brakuje bowiem odwagi zmierzenia się z faktyczną przyczyną kryzysu w tej dziedzinie, jaką jest głęboka nierównowaga między ilością pieniędzy publicznych przeznaczanych na lecznictwo, a zakresem (formalnie) gwarantowanych, bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Zamiast tego przedstawiane są coraz bardziej wyszukane ''konstrukcje'' instytucjonalne i organizacyjne, które mają przesłonić zasadniczy problem i wprowadzić w błąd społeczeństwo'' - pisze Krzysztof Bukiel, przewodniczący zarządu.

Jak wskazuje, lęk przed prawdą jest objawem zaniku merytorycznej debaty politycznej, którą zastąpiła międzypartyjna walka, której logiką jest ściganie się na obietnice bez pokrycia, a wszelkie próby wyłamania się z tej zasady przez pojedynczych posłów są bezwzględnie tłamszone.

''Sprzyja temu obecna ordynacja wyborcza do sejmu, partyjna i ''proporcjonalna'', która skutecznie eliminuje z polityki osoby samodzielnie myślące, premiuje partyjniactwo i "lizusostwo" wobec szefów partii, "betonuje" scenę polityczną. Dlatego OZZL od lat należy do społecznego ruchu na rzecz wprowadzenia do Sejmu RP ordynacji większościowej, opartej na jednomandatowych okręgach wyborczych '' - zaznacza Bukiel.

Uważa, że wprowadzenie tej ordynacji jest warunkiem koniecznym do zmiany i odnowy moralnej klasy politycznej, bez której nie będzie też jakichkolwiek pozytywnych zmian w objętej kryzysem publicznej ochronie zdrowia i w innych dziedzinach wymagających naprawy.

Informuje, że w związku z powyższym OZZL weźmie udział w konferencji ''oburzonych'', organizowanej przez NSZZ Solidarność poświęconej m. innymi intensyfikacji działań na rzecz wprowadzenia JOW, która odbędzie się 16 marca br. w Gdańsku..

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH