OZZL ws. lekarzy anestezjologów i możliwego paraliżu szpitali

Zdaniem OZZL rozporządzenie ministra zdrowia z 20 grudnia 2012 roku w sprawie standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii pokazuje, jak bardzo oddalone są od rzeczywistości i codziennej praktyki osoby decydujące o kształcie polskiego lecznictwa.

W tej sprawie zarząd krajowy OZZL opublikował na swojej stronie internetowej oświadczenie w którym czytamy: "Gdyby nie stanowcza postawa OZZL, w tej chwili szpitale ogarnąłby paraliż organizacyjny."

Paraliż byłby skutkiem, zdaniem związkowców, przepisów rozporządzenia, "które - w swojej pierwotnej formie - odbierało lekarzom anestezjologom z tzw. pierwszym stopniem specjalizacji prawo do udzielania istotnej części świadczeń anestezjologicznych, dotychczas przez nich wykonywanych. Oznaczałoby to całkowitą eliminacje z dyżurów i częściową z pracy ok. 1/3 lekarzy anestezjologów!"

W swoim oświadczeniu związek podkreśla, że w ramach konsultacji społecznych projektu rozporządzenia, OZZL zwrócił uwagę na absurdalność tego pomysłu, który pomijał zupełnie praktyczne aspekty sprawy, takie jak doświadczenie zawodowe "jedynkowiczów" czy skutki ich faktycznej eliminacji z zawodu.

Sprzeciw OZZL, poparty również przez inne organizacje, spowodował modyfikację projektu rozporządzenia w tym zakresie. W ostatecznej jego wersji nadano ordynatorowi oddziału prawo do wyrażenia zgody na to, aby lekarz anestezjolog z pierwszym stopniem specjalizacji mógł wykonywać swój zawód w dotychczasowym zakresie.

Tylko dzięki temu "jedynkowicze" mogą więc w dalszym ciągu, po uzyskaniu zgody ordynatora, pracować i dyżurować dokładnie tak, jak przez ostatnie 14 lat, a szpitale nie są sparaliżowane z powodu braku anestezjologów.

OZZL zwraca uwagę na to, że to nie pierwszy już przykład takich oderwanych od życia decyzji osób rządzących publiczną opieką zdrowotną w naszym kraju. Wcześniej pomysły ograniczenia możliwości wykonywania zawodu przez lekarzy "jedynkowiczów" dotyczył m. innymi AOS i również groził paraliżem ambulatoryjnej pomocy specjalistycznej w wielu - zwłaszcza mniejszych - miastach. W tamtym przypadku również interwencja (m. innymi ) OZZL okazała się na szczęście skuteczna.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH