OZZL w sprawie strajku pielęgniarek w CZD Lekceważony lekarz, pielęgniarka, technik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta lub ratownik, to lekceważony pacjent - podkreśla w oświadczeniu Krzysztof Bukiel, przewodniczący zarządu OZZL. Fot. PTWP

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wyraził swoje poparcie dla pielęgniarek z Centrum Zdrowia Dziecka, które, jak czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej OZZL - po wykorzystaniu wszystkich innych możliwości - zostały zmuszone do skorzystania z prawa do strajku w walce o poprawę warunków pracy i płacy.

Jak napisał Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego OZZL, od roku 1999 strajk lub jego groźba jest jedynym sposobem uzyskania podwyżki w publicznej ochronie zdrowia. Nie ma bowiem żadnych równoprawnych mechanizmów negocjacyjnych dotyczących wynagrodzeń pracowników medycznych. Według Bukiela, bez strajku nikt nie traktuje poważnie ich postulatów.

Obecny system ochrony zdrowia w Polsce, kontynuuje w oświadczeniu przewodniczący, jest karykaturą systemu rynkowego, w którym szpitale mają funkcjonować jak rynkowe przedsiębiorstwa, ale ceny za usługi świadczone przez szpitale ustala nie rynek tylko państwo. W interesie kolejnych rządów było, aby ceny te były jak najniższe, kosztem pracowników służby zdrowia, którym - zamiast sprawiedliwych płac - oferowano puste slogany o ważności ich pracy i szacunku społecznym dla ich wysiłku.

''Również obecnie nie widać żadnych działań, które by tę sytuację miały zmienić. Rząd nie przedstawił bowiem żadnej propozycji zbilansowania nakładów publicznych na ochronę zdrowia z zakresem bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Nic nie wskazuje na to, aby nakłady publiczne na ochronę zdrowia miały w najbliższym czasie wzrosnąć do obiecanych 6% PKB, a nawet ta kwota będzie niewystarczająca w stosunku do bogatego - formalnie - koszyka świadczeń gwarantowanych'' - czytamy w oświadczeniu.

Więcej: www.ozzl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH