OZZL protestuje przeciwko szkalowaniu lekarzy przez ministra zdrowia

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy protestuje przeciwko szkalowaniu lekarzy przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, który wielokrotnie publicznie twierdził lub sugerował, że uciekają oni od odpowiedzialności za właściwe wypisywanie leków.

Miałby o tym świadczyć sprzeciw lekarzy wobec przepisów o wypisywaniu recept na leki refundowane oraz wobec karania lekarzy i świadczeniodawców za błędy w tym zakresie.

Przewodniczący ZK OZZL Krzysztof Bukiel uważa, że prawda jest inna. ''Lekarze nie uciekają od odpowiedzialności za wypisywanie leków, ale domagają się, aby miała ona merytoryczny charakter, a wysokość kar była adekwatna do wielkości winy" - zaznacza. 

Lekarz może i powinien odpowiadać za to czy wypisał choremu właściwy lek w określonej chorobie, czyli - czy zrobił to w sposób uzasadniony wiedzą i praktyką medyczną.

Jak wyjaśnia przewodniczący OZZL '''lekarz (i świadczeniodawca) nie może i nie powinien odpowiadać za to, czy dla wypisanego przez niego leku został właściwie przyporządkowany poziom refundacji, ani za to, czy właściwie zweryfikowano uprawnienia pacjenta do refundacji. Lekarz i świadczeniodawca nie może i nie powinien odpowiadać również w przypadkach niejasno określonych i pozostawionych do arbitralnej decyzji kontrolera NFZ - jak to jest dotychczas, a kary nakładane na lekarzy i świadczeniodawców nie mogą być nieproporcjonalnie wysokie do winy".

Więcej: http://www.ozzl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH