OZZL: priorytety polityków dot. ochrony zdrowia wykluczają się wzajmie Krzysztof Bukiel, przewodniczący ZK OZZL Fot. Archiwum Rz

Politycy, przed wyborami przedstawiają różne pomysły na rozwiązanie najbardziej palących problemów w państwie. Szereg tzw. priorytetów dotyczy ochrony zdrowia. Niestety większości z nich nie da się pogodzić - uważa Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

"Dobrą efektywność systemu i sprawne zarządzanie szpitalami można osiągnąć w warunkach konkurencji, a tej nie da się wprowadzić bez skrupulatnego rozliczania wykonywanych świadczeń, co musi pociągnąć za sobą większą biurokrację. Biurokrację można by radykalnie zmniejszyć wprowadzając budżetowanie placówek służby zdrowia i rejonizację leczenia, ale wówczas trzeba zapomnieć o efektywności systemu i ograniczeniu marnotrawstwa, podobnie jak i o wysokiej jakości świadczeń. Z prawie żadnym z wymienionych priorytetów nie da się pogodzić priorytetu niskich kosztów funkcjonowania systemu” - podkreśla przewodniczący.

"Politycy, mimo publicznego przedstawiania różnych i licznych priorytetów w ochronie zdrowia, tak naprawdę - w duchu – dobrze wiedzą, co jest dla nich rzeczywiście najważniejsze i - wbrew pozorom - wszystkie czołowe dzisiaj partie są w tym względzie zadziwiająco zgodne. Najważniejsze dla nich jest: utrzymanie niskich nakładów publicznych na ochronę zdrowia i zachowanie formalnej bezpłatności leczenia. Te dwa akurat cele mogą być ze sobą niesprzeczne, jednak ich realizacja wyklucza osiągnięcie niemal wszystkich innych, przedstawionych wyżej priorytetów - dodaje.

Więcej: www.ozzl.org.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH