OZZL po krajowym zjeździe: zapowiedzi zmian są zbyt odległe Na XIV Krajowym Zjeździe Delegatów OZZL poruszono tematy dotyczące publicznych nakładów na ochronę zdrowia i proponowanych przez rząd wysokości płac lekarzy. Fot. Archiwum

XIV Krajowy Zjazd Delegatów OZZL odbył się w dniach 21-22 października br. w Serocku. Istotnym tematem w części merytorycznej zjazdu była obecna sytuacja w ochronie zdrowia, a zwłaszcza proponowana przez rząd reforma systemu.

Jak pisze Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego OZZL, Zjazd zrezygnował z oceny szczegółowych rozwiązań proponowanych przez rząd takich, jak sieć szpitali, likwidacja NFZ, zmiana sposobu finansowania AOS (przez tzw. budżet powierzony pozostający w dyspozycji POZ).

''Uznano bowiem, że obecny rząd (jak poprzednie) zupełnie pomija merytoryczną krytykę swoich propozycji, a do świadomości społecznej trudno dotrzeć z tak szczegółowymi problemami. Zdecydowano zatem poruszyć tylko dwie najważniejsze sprawy: wielkość publicznych nakładów na ochronę zdrowia i proponowaną przez rząd wysokość płac lekarzy'' - podaje Bukiel.

Zjazd negatywnie ocenił fakt, że proponowanej reformie publicznej ochrony zdrowia nie towarzyszy jednoczesny wzrost nakładów.

''Zjazd zauważył, że minister zdrowia zapowiada wzrost nakładów publicznych na ochronę zdrowia do 6% PKB, ale ma to nastąpić dopiero w roku 2025, co powoduje, że trudno tę zapowiedź uznać za wiarygodną (...)'' - czytamy w sprawozdaniu przewodniczącego KR OZZL.

Delegaci negatywnie ocenił także projekt ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych przedstawiony przez ministra zdrowia. Zjazd uznał, że nie do przyjęcia są zarówno zaproponowane stawki wynagrodzeń jak i czas dojścia do nich- przewidziany na rok 2022 – trzy lata po zakończeniu kadencji Parlamentu i obecnego Rządu.

Więcej: www.ozzl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH