OZZL pisze do prezydenta ws. naprawy ochrony zdrowia Fot. archiwum

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy poinformował, że zwrócił się do Prezydenta RP z listem otwartym, z prośbą o podjęcie inicjatywy opracowania Narodowego Programu Naprawy Ochrony Zdrowia w Polsce.

Z komunikatu podpisanego przez Krzysztofa Bukiela przew. OZZL wynika, że związek proponuje prezydentowi Andrzejowi Dudzie opracowanie i rozpoczęcie realizacji programu w 2018 roku oraz włączenie go w cykl obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej.

Jak wyjaśniono w komunikacie, z inicjatywą listu otwartego i ideą opracowania Narodowego Programu Naprawy Ochrony Zdrowia w Polsce wystąpił członek zarządu krajowego OZZL Jacek Ciężkowicz, jeden z uczestników niedawnego protestu głodowego lekarzy. Impulsem był "brak konstruktywnej odpowiedzi rządu RP na ten protest i inne działania środowiska lekarskiego w ostatnim czasie".

W liście do Prezydenta RP zarząd krajowy OZZL przypomniał negatywne cechy, które charakteryzują obecny stan publicznej służby zdrowia w Polsce: braki finansowe; zagmatwane procedury finansowania procedur medycznych, najczęściej nieadekwatne do rzeczywistych ich kosztów; braki fachowych pracowników medycznych; emigracja lekarzy związana z niskimi wynagrodzeniami w publicznej służbie zdrowia; przepracowanie tych lekarzy i innych pracowników, którzy zostali w Kraju; obniżenie jakości świadczonych usług medycznych; długie kolejki do leczenia i diagnostyki; niewydolność szpitalnych oddziałów ratunkowych; nadmierna biurokracja.

"Wobec powyższego, zwracamy się do Pana, Panie Prezydencie o podjęcie inicjatywy opracowania Narodowego Programu Naprawy Ochrony Zdrowia w Polsce i rozpoczęcie jego realizacji pod Pana Patronatem  w 2018 roku, włączając go w cykl obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej. Czy zdrowie Polaków nie jest tego warte" - napisali związkowcy-lekarze w liście otwartym.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH