OZZL oświadcza: NFZ po raz kolejny ogranicza zakres refundacji

W środę (18 kwietnia) ZK OZZL opublikował na swojej stronie internetowej oświadczenie w związku z przedstawionym przez NFZ projektem umowy upoważniającej do wypisywania recept na leki refundowane, jaką Fundusz podpisuje z lekarzami prywatnie praktykującymi.

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wskazuje na zapisy dające płatnikowi prawo do nałożenia na lekarzy kary "zwrotu kwoty nienależnej refundacji" w sytuacjach dowolnie określonych przez NFZ.

"Jest to dokładne powtórzenie przepisu art. 48 ust. 8 ustawy refundacyjnej, który został niedawno uchylony przez Sejm. Ponieważ proponowana umowa zawierana jest właśnie na podstawie ustawy refundacyjnej, jej treść musi być zgodna z ustawą. Nie może zatem być w niej zapisów o zwrocie "nienależnej refundacji", bo z ustawy wykreślono ten przepis właśnie po to, aby takiej kary NFZ nie mógł stosować" - czytamy w oświadczeniu.

Zarząd Krajowy OZZL wskazuje także, że inne zapisy o karach umownych, zawarte w § 9 projektu są prawnie wadliwe. Nie odpowiadają one bowiem istocie i definicji kar umownych, które - zgodnie z przepisami prawa cywilnego - mogą być stosowane tylko w przypadkach, gdy strona nakładająca karę doświadczyła od drugiej strony szkody.

Zdaniem autorów oświadczenia, prezes NFZ zlekceważył wcześniej zgłaszane uwagi i demonstracyjnie zerwał negocjacje z zespołem Naczelnej Rady Lekarskiej, co może wskazywać, że celowo przygotował i przedstawił taki projekt, który - z oczywistych względów - jest nie do przyjęcia przez lekarzy.

"Na tej podstawie można domniemywać, że prezes NFZ chce doprowadzić do sytuacji, gdy lekarze prywatnie praktykujący nie będą mogli wypisywać leków refundowanych, a leczący się u nich pacjenci będą pozbawieni możliwości skorzystania z przysługujących im uprawnień do refundacji leków" - czytamy w oświadczeniu.

Byłoby to, zdaniem OZZL, kolejne już ograniczenie zakresu refundacji leków w Polsce wprowadzone "tylnymi drzwiami". Wcześniejsze polegało na redukcji zakresu refundacji do wskazań zarejestrowanych przez producentów, co w przypadku niektórych leków - np. antybiotyków - drastycznie zmniejszyło możliwość zakupu leku ze zniżką.

Więcej: www.ozzl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH