OZZL ostro ocenia dorobek ministra Arłukowicza

Fakt, iż Sejm nie odwołał ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza nie przekreśla innego faktu, że minister działa źle, a przedstawione przez niego propozycje zmian w ochronie zdrowia nie mają większej wartości i nie poprawią w najmniejszym nawet stopniu kryzysowej sytuacji w polskim lecznictwie - czytamy w oświadczeniu zarządu krajowego OZZL.

W piśmie wystosowanym przez OZZL czytamy, że "ministra zdrowia może usprawiedliwiać jedynie to, że nie on decyduje o najważniejszych kierunkach zmian w ochronie zdrowia, a jedynie dostosowuje się do ram wyznaczonych przez premiera i rząd”.

W ocenie związkowców podstawową przyczyną kryzysu publicznej ochrony zdrowia jest dramatyczna nierównowaga między ilością publicznych środków przeznaczanych na lecznictwo, a zakresem bezpłatnych świadczeń gwarantowanych, jakie formalnie przysługują obywatelom.

Brak tej równowagi powoduje, że NFZ limituje świadczenia zdrowotne i - z pełną świadomością - zaniża ceny za ogromną większość świadczeń, aby w ten sposób zmieścić się w za małych środkach. To z kolei skutkuje zadłużaniem się szpitali, obniżaniem jakości leczenia, selekcją chorych, redukcją zatrudnienia personelu medycznego poza granice bezpieczeństwa, obniżaniem wynagrodzeń lekarzy, pielęgniarek, techników medycznych.

Dlatego też Zarząd Krajowy OZZL postanowił wezwać premiera do podjęcia merytorycznego dialogu rządu z zainteresowanymi środowiskami: lekarzy, pielęgniarek, innego personelu medycznego, dyrektorów szpitali, pacjentów w celu wypracowania decyzji dotyczących fundamentów publicznej służby zdrowia, jak: wielkość nakładów publicznych na lecznictwo, zakres świadczeń zdrowotnych bezpłatnych, zasady i wielkość współpłacenia za niektóre świadczenia zdrowotne, merytoryczna metodologia wyceny świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych z uwzględnieniem podstawowego składnika kosztów jakim jest praca ludzka.

Według związku w tym celu należy powołać zespół niezależny od ministra zdrowia, który zajmie się przygotowania rzetelnego programu reformy publicznej ochrony zdrowia w Polsce.

Więcej: www.ozzl.org.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH