OZZL: nie popieramy tworzenia sieci szpitali w sposób opisany w projekcie ustawy Proponowana ''sieć'' to wyłącznie próba wyeliminowania z publicznego finansowania niektórych szpitali - uważa OZZL. Fot. Archiwum

Zarząd Krajowy OZZL przedstawił stanowisko w sprawie projektu (z dnia 19.12.2016 r) ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ("o sieci szpitali"). OZZL nie popiera tworzenia sieci szpitali w sposób, w jaki proponuje to przedstawiony projekt ustawy.

Jak czytamy w stanowisku OZZL, zasadniczą częścią w/w projektu jest wprowadzenie ''Systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej'' czyli tzw. sieci szpitali.

Celem tego ''systemu'' jest stworzenie zamkniętej listy szpitali, które będą finansowane ze środków publicznych w formie rocznych budżetów. Jest to , w ogromnej części, powrót do organizacji znanej z okresu PRL - wskazuje OZZL.

''Określone przepisy ustawy - artykuły 95 l, m, n - opisują sposób tworzenia tego „systemu zabezpieczenia” i zawierają podział szpitali na poszczególne stopnie oraz zasady i kryteria kwalifikujące do poszczególnych stopni, a także liczne dodatkowe kryteria, wyjątki od głównych zasad, uzupełniania do nich itp. W sumie stworzony jest niezwykle skomplikowany (i biurokratyczny) opis, który – stwarzając wrażenie obiektywnego procesu kwalifikacji do ''sieci szpitali'' - de facto umożliwia Ministrowi Zdrowia zupełnie dowolne (arbitralne) wpisanie do niej lub zdyskwalifikowanie dowolnego szpitala. Arbitralność tę podkreśla przepis art. 95n ust 8, który nie przewiduje możliwości odwołania się do sądu administracyjnego od decyzji w sprawie niezakwalifikowania do ''sieci'' - głosi stanowisko.

OZZL nie popiera tworzenia sieci szpitali w sposób, w jaki proponuje to przedstawiony projekt ustawy i uważa, że proponowana ''sieć'' to wyłącznie próba wyeliminowania z publicznego finansowania niektórych szpitali.

Sposób w jaki chce się tego dokonać jest bardzo zawiły i jednocześnie korupcjogenny - mówi stanowisko związku.

Więcej: www.ozzl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH