OZZL: nie lekceważmy argumentów o zagrożeniu bezpieczeństwa chorych

Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego OZZL zaapelował do polityków, aby ochronę zdrowia wyłączyć z doraźnej walki politycznej a w dyskusji dotyczącej poszczególnych rozwiązań dążyć do uzyskania jak najszerszej zgody, z uwzględnieniem głosu lekarzy i przedstawicieli innych zawodów medycznych. Powodem apelu jest niedawna śmierć 2,5-latki, która nie otrzymała właściwej pomocy medycznej.

W ocenie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy sytuacja ta po raz kolejny pokazała, jak wielkie jest znaczenie prawidłowego funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w każdym jego elemencie. Każdy błąd w tym zakresie: ludzki, organizacyjny, systemowy może kosztować życie lub zdrowie chorego.

W apelu związkowców czytamy, że „ważne jest aby - przy organizowaniu opieki zdrowotnej - uwzględnić wszystkie uwagi, szczególnie te, zgłaszane przez lekarzy i innych pracowników medycznych, którzy w codziennej pracy doświadczają skutków poszczególnych rozwiązań”.

Bukiel tłumaczy, że nie można zwłaszcza lekceważyć argumentów o zagrożeniu bezpieczeństwa chorych, niezależnie przez kogo byłyby one zgłaszane.

- W tym kontekście musimy zauważyć, że dotychczas głos lekarzy-praktyków był przez rządzących zupełnie lekceważony, a zgłaszane przez lekarzy argumenty o zagrożeniu bezpieczeństwa chorych traktowane wyłącznie jako zasłona dla obrony ich partykularnych interesów. Niektóre rozwiązania wprowadzane przez rząd sprawiały wręcz wrażenie jakby stworzone były celowo, aby utrudnić normalną pracę lekarzy, co musi zwiększyć zagrożenie pomyłką lub błędem - twierdzi Krzysztof Bukiel.

Więcej: www.ozzl.org.pl 
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH