OZZL krytycznie o karze nałożonej przez UOKiK na NRL

ZK OZZL publikuje stanowisko w sprawie decyzji UOKiK o ukaraniu NRL za to, że "naruszyła ona prawo antymonopolowe"; zabraniając lekarzom przepisywania na receptę leków homeopatycznych.

Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego OZZL, wskazuje, że "samorząd lekarski nie ma interesu finansowego ani żadnego innego w ograniczaniu zysków firm produkujących i handlujących lekami homeopatycznymi.

Argumentuje, że "samorząd jest jednak kompetentny i zobowiązany prawnie do tego, aby przestrzegać lekarzy przed podejmowaniem działań, które są szkodliwe ( dla zdrowia lub życia pacjentów) albo nieetyczne  z innych powodów. Ma również prawo dyscyplinować lekarzy, którzy do takich przestróg się nie stosują”.

Jak zwraca uwagę Bukiel, taki właśnie charakter miały działania NRL dotyczące wypisywania przez lekarzy recept na leki homeopatyczne.

Wskazuje też, że jeżeli "powyższe kroki samorządu lekarskiego miałyby być uznane za nieprawne ograniczanie konkurencji, to tym bardziej powinno się ukarać samorząd (...)  za zabranianie lekarzom kierowania pacjentów do różnego rodzaju uzdrowicieli, prowadzących legalną działalność gospodarczą, za zakazywanie lekarzom używania różnych "uzdrawiających” urządzeń i aparatów, które są prawnie dopuszczone do obrotu i użytku, chociaż w rzeczywistości nie mają żadnego pozytywnego na zdrowie wpływu”.

Więcej: www.ozzl.org.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH