OZZL: jest zlecenie na pierwsze 3 mln recept według wzoru NRL

Pierwsze trzy miliony recept według wzoru Naczelnej Rady Lekarskiej zlecił wydrukować ZK OZZL w ramach akcji 1 lipca. W pierwszej kolejności recepty trafią do członków Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Zarząd Krajowy OZZL poinformował, że zlecił wydrukowanie pierwszej partii 3 milionów recept wg wzoru NRL. Recepty te będą rozdysponowane wśród lekarzy, którzy od 1 lipca 2012 r. przystąpią do akcji rekomendowanej przez NRL, OZZL, Porozumienie Zielonogórskie, Polską Federację Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków.

Akcja protestacyjna będzie polegać na wystawianiu recept bez weryfikacji ubezpieczenia i bez określania stopnia refundacji leków. Jedynie taki sposób wystawiania recept w pełni chroni lekarza przed karami. W praktyce będą to recepty płatne na 100 proc., chyba że pacjent otrzyma refundację z NFZ w inny sposób niż obecnie.

Kary możliwe do nałożenia na lekarza przez NFZ za niewłaściwe wystawienie recepty dotyczą zarówno lekarzy prywatnie praktykujących jak i pracujących u świadczeniodawców (szpitale, publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, przychodnie).

Akcja ma na celu doprowadzenie do sytuacji, w której ''lekarz leczy, a NFZ refunduje'', czyli do takiego sposobu wypisywania recept refundowanych, w którym lekarze nie zajmują się weryfikacją uprawnień chorego do refundacji ani nie określają stopnia refundacji, ale skupiają się na tym, żeby wypisać właściwy lek w danej chorobie - zaznacza Zarząd Krajowy OZZL.

Na pierwszej stronie bloczka recept zleconych do druku przez OZZL widnieje informacja, że organizacje rekomendują stosowanie takich recept przez wszystkich lekarzy od dnia 1 lipca 2012 r.

Więcej: www.ozzl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH