OZZL interweniuje u RPP ws. recept na leki refundowane

Zarząd Krajowy OZZL skierował do Rzecznika Praw Pacjenta list otwarty w którym monituje w sprawie "podstępnych działań rządu" ograniczających pacjentom od stycznia 2012 r. dostęp do leków refundowanych. List został opublikowany na stronie OZZL we wtorek (22 listopada).

Zdaniem związkowców stanie się tak z powodu niektórych zapisów ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, a także z powodu proponowanego rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept.

Nowe przepisy nakładają na lekarzy obowiązek weryfikacji uprawnień pacjenta do leków refundowanych i określenia stopnia refundacji leków oraz wprowadzają kary dla lekarzy za błędy popełnione przy wykonywaniu czynności związanej z wypisywaniem recept.

Weryfikacja uprawnień do refundacji jest - zdaniem OZZL - działaniem niezwykle czasochłonnym, a niekiedy wręcz niemożliwym. Nie ma bowiem - jak dotąd - jednego dokumentu potwierdzającego uprawnienia chorego do leczenia refundowanego, a te, które formalnie mogą spełniać taką rolę, nie dają całkowitej pewności.

Podobnym absurdem, zdaniem związkowców, jest wprowadzenie w projekcie rozporządzenia MZ w sprawie recept, obowiązku określania przez lekarza stopnia refundacji danego leku. Biorąc pod uwagę fakt, że listy refundacyjne mają się zmieniać co dwa miesiące, a niektóre decyzje w tym zakresie dokonywane są z dnia na dzień, nie jest możliwe, aby lekarz był w stanie śledzić te zmiany.

Ustawa przewiduje kary dla lekarzy także w przypadku "wypisania recepty nieuzasadnionej udokumentowanymi względami medycznymi", pozostawiając jednocześnie całkowitą dowolność urzędnikowi NFZ do określenia co jest "względami medycznymi", a co nimi nie jest.

OZZL twierdzi również, że lekarze w naturalnym i uzasadnionym odruchu obrony przed niezasłużonymi, dotkliwymi karami będą unikać wypisywania recept refundowanych. „Mogą łatwo to usprawiedliwić np. brakiem jednoznacznego dowodu ubezpieczenia zdrowotnego i wątpliwościami czy przedstawiony dokument rzeczywiście potwierdza fakt ubezpieczenia. Mogą też w bardzo wielu przypadkach wykazać, że przepisywany lek powinien być wypisywany przez specjalistę i - broniąc się przed zarzutem wypisania recepty nieuzasadnionej udokumentowanymi względami medycznymi - odmówić wypisania leku "na ubezpieczenie" - czytamy w dokumencie.

Aby uniknąć takiego scenariusza, konieczna jest zdaniem związkowców natychmiastowa zmiana prawa, w którym lekarz powinien być całkowicie wyłączony z procesu orzekania o uprawnieniach pacjentów do leków refundowanych oraz o stopniu refundacji.

ZK OZZL zwrócił się także do Ministra Zdrowia z prośbą o spotkanie w celu omówienia sposobu przeprowadzenia szybkiej zmiany przepisów ustawy refundacyjnej i rozporządzenia w sprawie recept. Niezależnie także organizacja związkowa lekarzy wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności niektórych przepisów ustawy refundacyjnej z Konstytucją RP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH