OZZL do premier: minister zdrowia i prezes NFZ złamali konstytucję

Minister zdrowia i prezes NFZ złamali konstytucję: nie zapewnili każdemu równego dostępu do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych - oceni Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL).

OZZL wezwał premier Ewę Kopacz, aby "nie uciekała od problemu". Chodzi o brak umów na Nowy Rok z częścią lekarzy POZ.

Z tego powodu po 1 stycznia zamkniętych pozostanie ok. 40 proc. gabinetów i przychodni POZ w całym kraju.

"Istnieje realna groźba, że znaczna część Polaków, mających prawo do refundowanych świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), będzie - od 1 stycznia 2015 roku - pozbawiona tego prawa. Stanie się tak, bo minister zdrowia i prezes NFZ odrzucili ofertę wielu tysięcy lekarzy na leczenie refundowane pacjentów w ramach podstawowej opieki zdrowotnej" - czytamy w oświadczeniu przesłanym mediom we wtorek (30 grudnia) przez Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL).

Czyt. Arłukowicz: gdy gabinet POZ będzie zamknięty zmieńcie lekarza albo idźcie do szpitala

W ocenie OZZL, w ten sposób minister zdrowia Bartosz Arłukowicz i prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk nie wypełnili swojego konstytucyjnego obowiązku, jakim jest zapewnienie każdemu równego dostępu do świadczeń zdrowotnych, finansowanych ze środków publicznych. "Winni złamania konstytucji powinni ponieść odpowiedzialność" - podkreślają związkowcy.

Pacjenci pozbawieni prawa do refundowanego leczenia powinni - w ocenie OZZL - wystąpić z odpowiednim roszczeniem wobec NFZ. "Wszyscy, których na to stać, powinni skorzystać z leczenia odpłatnego, a rachunki za leczenie i badanie przedstawić Funduszowi z żądaniem odpowiedniego zwrotu poniesionych kosztów" - radzi OZZL.

Zarząd Krajowy wezwał "premier rządu Ewę Kopacz, aby nie uciekała od problemu i podjęła odpowiednie kroki, które przywrócą wszystkim Polakom możliwość skorzystania z konstytucyjnego prawa do równego dostępu do leczenia finansowanego ze środków publicznych".

Poniedziałkowe (29 grudnia) rozmowy resortu zdrowia z przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego ws. funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w 2015 r. zakończyły się fiaskiem. Oznacza to, że od 2 stycznia zamkniętych może być ok. 40 proc. gabinetów POZ w całej Polsce, bo w tym roku kolejnej tury rozmów już nie będzie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH