OZZL: czy państwo chce rękami lekarzy zaoszczędzić na refundacji leków?

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy przyjął stanowisko, w którym protestuje przeciwko obciążaniu lekarzy obowiązkiem weryfikacji uprawnień pacjenta do leków refundowanych i określenia stopnia refundacji leków.

''Związek sprzeciwia się też drakońskim karom nakładanym na lekarzy za błędy popełnione przy tych czynnościach, tym bardziej, że nie ma pewnego dokumentu potwierdzającego uprawnienia pacjenta do refundacji, ani powszechnie obowiązujących standardów leczenia, aprobowanych przez NFZ, a przepisy dotyczące refundacji są co chwila zmieniane i często niejednoznaczne. Taka sytuacja stwarza realne niebezpieczeństwo, że karani będą lekarze bez jakiejkolwiek winy'' - pisze Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL.

Uważa, że przepisy te wyglądają na ''pułapkę" celowo zastawioną przez rządzących na lekarzy, a wypisywanie recept refundowanych - zgodnie z tymi przepisami - jawi się jak "stąpanie po polu minowym''. Czy chodzi o to, aby państwo zaoszczędziło w ten sposób na refundacji leków? - pyta Bukiel.

Informuje też, że OZZL zwrócił się 21 listopada do Ministra Zdrowia z prośbą o spotkanie w celu omówienia sposobu przeprowadzenia szybkiej zmiany przepisów ustawy refundacyjnej i rozporządzenia w sprawie recept.

Wezwał też lekarzy, aby - w przypadku utrzymania w mocy przepisów ustawy refundacyjnej i rozporządzenia w sprawie recept - wypisywali od dnia 1 stycznia 2012r. recepty ze 100-procentową odpłatnością, bo tylko w ten sposób mogą się uchronić przed niezawinionymi, drakońskimi karami.

Więcej: www.ozzl.org.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH