OZZL apeluje do prezydenta o reformę ochrony zdrowia

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zaapelował w liście przesłanym do prezydenta Bronisława Komorowskiego w piątek (27 sierpnia) o przejęcie inicjatywy w sprawie reformy ochrony zdrowia.

Jak podkreśla przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel, prośba związkowców spowodowana jest zapowiadaną przez rząd jesienną „ofensywą ustawodawczą" w zakresie reformy lecznictwa. W ocenie związkowców, jest ona jedynie zabiegiem propagandowym i nie przyniesie oczekiwanej poprawy.

– Do takiej oceny upoważnia nas fakt, że w przygotowanych ustawach nie ma nawet próby zmierzenia się z podstawową przyczyną kryzysu lecznictwa, jaką jest głęboka nierównowaga między ilością środków publicznych przeznaczanych na świadczenia zdrowotne i zakresem tych świadczeń gwarantowanym przez państwo – uzasadnia Bukiel.

– To przez tę nierównowagę NFZ zaniża wycenę świadczeń i limituje je, zakłady opieki zdrowotnej nie mogą ze sobą normalnie konkurować, pacjenci cierpią lub umierają w kolejkach do leczenia, szerzy się szara strefa, szpitale zadłużają się, a przekształcenie SPZOZ-ów w spółki prawa handlowego traci sens. Jeśli rząd chce faktycznie naprawić ochronę zdrowia, powinien przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie: jak zrównoważyć ilość pieniędzy publicznych przeznaczonych na lecznictwo z zakresem świadczeń gwarantowanych – dodaje szef OZZL.

W czwartek związkowcy wysłali pismo w tej sprawie do szefa doradców premiera, Michała Boniego.

Boni informował w sierpniu, że do początku października do Sejmu trafi 10-12 ustaw, które będą dotyczyły ochrony zdrowia – uporządkowania rynku farmaceutycznego i leków, ochrony praw pacjentów i łatwiejszego uzyskiwania odszkodowań za błędy lekarskie bez drogi sądowej. Przygotowywane są też rozwiązania dotyczące ułatwień w zdobywaniu uprawnień specjalistycznych przez lekarzy. W pakiecie będą też projekty ustaw dotyczące badań klinicznych, ustawa o działalności leczniczej i dotycząca ubezpieczeń dodatkowych.

Wcześniej złożenie pakietu ustaw zdrowotnych w Sejmie zapowiadała minister zdrowia Ewa Kopacz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH