OZZL: Porozumienie Rezydentów spotka się z ministrem zdrowia Głównym tematem będą kompleksowe zmiany dot. szkolenia specjalizacyjnego Fot. Fotolia

Przedstawiciele Porozumienia Rezydentów OZZL spotkają się w poniedziałek (8 lutego) z ministrem zdrowia. Głównym postulatem, który przedstawi Porozumienie, będzie przeprowadzenie kompleksowych zmian dot. szkolenia specjalizacyjnego.

W ocenie Porozumienia Rezydentów niezbędne jest unowocześnienie systemu rezydenckiego tak, by spełniał wymagania stawiane współczesnej medycynie. Lekarze-rezydenci zmagają się bowiem w swojej pracy i w zdobywaniu specjalizacji z wieloma przeszkodami, których usunięcie jest relatywnie proste i leży wyłącznie w gestii MZ.

Jak podaje OZZL, jedną z takich przeszkód są niskie wynagrodzenia. Wysokość pensji lekarza rezydenta pozostaje niezmieniona od 7 lat i wynosi aktualnie 70 proc. średniej pensji krajowej.

''Należy zaznaczyć, że rezydentura nie jest stażem, ani szkoleniem, a wynagrodzenie nie jest państwowym ''stypendium'', jak to przedstawiają niektórzy. Lekarz rezydent wykonuje normalną, ciężką lekarską pracę na rzecz szpitala i dla dobra pacjentów. Szkolenie stanowi tylko jeden z elementów pracy rezydenta. Niska wysokość uposażenia lekarzy rezydentów utrudnia proces szkolenia, bo jest ono kosztowne. Zakup podręczników, uczestnictwo w kursach i szkoleniach odbywa się na prywatny koszt lekarza-rezydenta!'' - czytamy w informacji opublikowanej na stronie OZZL.

Rezydenci wierzą w dobrą wolę i chęć pomocy ze strony ministra zdrowia, który - jako wieloletni lider samorządu lekarskiego - domagał się zawsze wzrostu wynagrodzeń lekarzy do poziomu dwóch średnich krajowych dla lekarzy bez specjalizacji i trzech średnich dla specjalistów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH