OZZL: Narodowa Rada Rozwoju błędnie ocenia sytuację w ochronie zdrowia Krzysztof Bukiel, przewodniczący ZK OZZL; FOT. PTWP

Na swojej stronie internetowej Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy publikuje list otwarty do prezydenta RP w związku z jednostronną oceną systemu ochrony zdrowia na pierwszym posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju (16 października).

Zdaniem OZZL "twierdzenie, że system opieki zdrowotnej w Polsce jest nadmiernie rynkowy, a państwo wycofało się z niego i to jest powodem obecnej złej sytuacji lecznictwa jest największym przekłamaniem dotyczącym ochrony zdrowia w ostatnim 15-leciu".

Zdaniem Krzysztofa Bukiela, przewodniczącego OZZL, z niewłaściwej diagnozy sytuacji ochrony zdrowia trudno jest wysnuć właściwy program jej naprawy. Rzeczywistymi krokami, które należy podjąć nie jest zwiększenie zaangażowanie państwa i ograniczenie mechanizmów rynkowych, ale taka zmiana zaangażowania państwa, która spowoduje:

• Stworzenie równowagi między nakładami publicznymi na ochronę zdrowia i zakresem świadczeń refundowanych oraz wprowadzenie mechanizmów utrzymujących tę równowagę na stałe, aby system był wydolny, czyli "bezkolejkowy".

• Właściwą wycenę świadczeń refundowanych, aby nie było świadczeń "nieopłacalnych"; wycena ta musi również uwzględniać sprawiedliwą wycenę pracy personelu medycznego.

• Likwidację limitowania świadczeń, a przez to umożliwienie sprawiedliwej konkurencji między placówkami medycznymi.

• Zwiększenie liczebności personelu medycznego.

Więcej: www.ozzzl.org.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH