OPZZ mówi "nie" podwyżkom dla pielęgniarek

Do prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz kancelarii Sejmu i Senatu trafiła skarga Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych na nowelizację ustawy o ZOZ-ach. Zdaniem OPZZ nowe regulacje faworyzują pielęgniarki i położne.

Chodzi o zapis, który zobowiązuje kierownika ZOZ do przeznaczenia nie mniej niż 40 proc. kwoty, o którą wzrosły środki przekazywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, na wzrost wynagrodzeń osób zatrudnionych w zakładzie. Trzy czwarte z tych pieniędzy ma być przeznaczane na wzrost wynagrodzeń właśnie pielęgniarek i położnych.

Przedstawiciele związków zawodowych przyznają, że pieniądze na podwyżki dla pielęgniarek i położnych powinny się znaleźć, ale nie kosztem innych grup zawodowych, dlatego w piśmie do prezydenta zwrócili się o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego tej części zapisów ustawy.

Z takim stanowiskiem nie zgadza się Dorota Gardias, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

– 90 proc. środków wywalczonych w ciągu ostatnich 3 lat, właśnie dzięki pielęgniarkom, trafiło do lekarzy. O tym dziś nikt nie wspomina. Teraz podnosi się larum, gdy w końcu i my mamy coś dostać  – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Dorota Gardias.

I dodaje, że w gruncie rzeczy chodzi o niewielki kwoty. W dodatku przepis ma charakter przejściowy: będzie obowiązywał jedynie do końca 2012 r.

– Dla nas to dopiero mały krok w kierunku poprawy sytuacji pielęgniarek w kraju. Pielęgniarka średnio zarabia w ciągu miesiąca tyle, ile lekarz w ciągu jednego dyżuru świątecznego. Dlatego nie ma chętnych do nauki zawodu – podkreśla przewodnicząca OZZPiP.

Z opinii prawnej Biura Analiz Sejmowych (BAS) wynika jednak, że kontrowersyjnej regulacji można wytknąć niezgodność z konstytucyjną zasadą równości. Zgodnie z opinią BAS w szczególności przewidziane w przepisie wyróżnienie jednej z grup zawodowych spośród pracowników SPZOZ nie znajduje dostatecznego uzasadnienia w kontekście standardów konstytucyjnych, jakim powinny odpowiadać odstępstwa od zasady równości.

Obecnie ustawa czeka na podpis prezydenta. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH