ONZ o szansach przeżycia niepełnosprawnych w przypadkach klęsk żywiołowych

Biuro Międzynarodowej Strategii ds. Redukcji Zagrożeń Naturalnych (UNISDR) uzyskało podawane poniżej dane na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 5 450 osób z jakimś rodzajem niepełnosprawności i ogłosiło je z okazji obchodzonego 13 października Międzynarodowego Dnia Zmniejszania Skutków Klęsk Żywiołowych.

- Szansa przeżycia osób niepełnosprawnych (jest ich na świecie blisko miliard) zależy często od troski członków ich rodziny, przyjaciół i sąsiadów, ponieważ w procesie oficjalnego planowania są one najczęściej ignorowane - mówiła na konferencji prasowej w Genewie dyrektor UNISDR Elizabeth Longworth.

Przeprowadzone badania wykazały, że 71 proc. dotkniętych jakimś rodzajem niepełnosprawności nie korzysta z żadnego dostosowanego do ich potrzeb planu przygotowania na wypadek ewentualnych katastrof; tylko 31 proc. ma rodzinę, która może służyć pomocą, podczas gdy 13 proc. znajdzie się w przypadku katastrofy w całkowitym osamotnieniu.

- Nawet te kraje, które mają plany działania na wypadek katastrofy, nie informują o tym wspomnianych osób, a plany są do niczego, jeśli ludność ich nie zna - dodała Longworth.

Wyraziła ubolewanie, że w przypadku katastrofy osoby niepełnosprawne są często po prostu "niewidzialne".

Według raportu UNISDR skuteczny plan działania w przypadku katastrof naturalnych mógłby niemal dwukrotnie (z 20 do 38 proc.) zwiększyć liczbę osób dotkniętych niepełnosprawnością, które można by ewakuować na wypadek zagrożenia.

Dane uzyskane w wyniku sondażu ujawniły, że jedynie 17 proc. ankietowanych wiedziało, że w ich miejscowości istnieje plan działania na wypadek klęsk naturalnych, ale tylko 14 proc. było konsultowanych w tej sprawie. Ponadto 50 proc. wyraziło chęć udziału w społecznym zarządzaniu działaniami na wypadek klęski.

Pięć podstawowych rodzajów zagrożeń, których skutków doświadczyli ankietowani, to: powodzie (54 proc.), skrajnie trudne warunki atmosferyczne (40 proc.), tornada (39 proc.), susza (37 proc.) i trzęsienia ziemi (27 proc.).

Wśród ankietowanych wysoki odsetek stanowiły osoby dotknięte w większym lub mniejszym stopniu upośledzeniem słuchu (39 proc.), wzroku (54 proc.), ruchowym (68 proc.) i problemami z komunikacją zewnętrzną (45 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH