OBOP: rośnie poziom tolerancji wobec osób zakażonych HIV

Jak wynika z badania TNS OBOP, Polacy są coraz bardziej tolerancyjni wobec osób zakażonych wirusem HIV i chorujących na AIDS. Ankietę zrealizowano na zlecenie Krajowego Centrum ds. AIDS, które rozpoczyna kampanię promującą wykonywanie badań - „Zrób test na HIV".

Według badań TNS OBOP, aż 80 proc. ankietowanych jest zdania, że osoby zakażone HIV lub chore na AIDS powinny mieć prawo do kontynuowania pracy zawodowej. Jednocześnie blisko połowa ankietowanych akceptuje prawo chorych do zachowania w tajemnicy faktu, że są seropozytywni.

85 proc. ankietowanych deklaruje, że doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jakie są drogi zakażenia HIV, a 84 proc. wie, jak należy się zabezpieczyć przed zakażeniem. Niestety w dalszym ciągu nie dysponujemy dokładną wiedzą na temat miejsc, w których można przeprowadzić test na obecność wirusa lub porozmawiać z doradcą. 45 proc. ankietowanych nie wie, gdzie należy się udać, by uzyskać niezbędne informacje.
 
Niemal połowa ankietowanych przekonana jest, iż test należy wykonać bezpośrednio po zdarzeniu (49 proc.), a co piąty, że po upływie mniej niż 12 tygodni. Jedynie 4 proc. respondentów wie dokładnie kiedy powinno się udać do punktu diagnostycznego oraz zna termin - "okienko serologiczne" - określający przedział czasu od chwili zakażenia do wytworzenia przeciwciał. Określenie to znane jest przede wszystkim uczniom (96 proc.) oraz mieszkańcom dużych miast (proc.).Co ciekawe aż 84 proc. osób, które nigdy nie wykonały testu w kierunku HIV, również dobrze zna ten termin.

Respondenci przyznali, że chętnie rozmawiają ze swoim partnerem o sprawach związanych z zagrożeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeżeli występują opory w rozmowie, to wynikają one głównie ze strachu przed oceną partnera (13 proc.) lub ze wstydu. I choć głównymi tematami poruszanymi są poprzednie związki (66%) oraz odpowiednie zabezpieczenie się (59 proc.), to badani dyskutują także o zagrożeniach zakażeniem HIV (38 proc.) oraz pytają partnera o wykonanie testu w kierunku HIV (24 proc. ankietowanych pytało partnera, a 21 proc. spotkało się z tym pytaniem).

Zdecydowana większość - 88 proc. badanych, uważa że wierność oraz stały związek zmniejsza ryzyko zakażenia HIV. Niewielu mniej - 86 proc. respondentów jako najbardziej skuteczną metodę zmniejszającą ryzyko zarażenia HIV wskazuje stosowanie prezerwatywy podczas każdego stosunku seksualnego. Dodatkowo stosowanie prezerwatywy odbierane jest zazwyczaj jako dowód odpowiedzialności partnera (66 proc.), a osoby wymagające tego od partnera traktowane są jako godne zaufania (53 proc).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH