O polityce senioralnej, czyli czas dojrzeć do zmian

Z szacunków WHO wynika, że za 40 lat co piąty mieszkaniec świata będzie miał więcej niż 60 lat. Starzenie się społeczeństw powinno nieść za sobą zmiany systemowe oraz w relacjach międzyludzkich. W krajach Europy Zachodniej zrozumiano to już dawno, dlatego obecnie funkcjonują tam rozwiązania i programy, które umożliwiają osobom starszym aktywny udział w życiu społecznym. W Polsce dopiero do nich dojrzewamy.

Rosnąca średnia długość życia oraz spadek liczby narodzin, które do niedawna dotyczyły głównie zamożnych społeczeństw zachodnich, stały się dziś udziałem także naszego kraju. Największy sukces cywilizacyjny współczesnej Polski, jakim jest wydłużenie życia obywateli, okazał się jednocześnie wyzwaniem dla systemu zabezpieczenia społecznego i ochrony zdrowia.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, między 2010 a 2035 r. prognozowana liczba mieszkańców Polski zmaleje o ponad 2,1 mln osób. Jednocześnie w znacznym stopniu zwiększy się udział w populacji osób w wieku późnej starości (80 lat i więcej) - z około 3,5 proc. populacji obecnie do ponad 7,2 proc. W roku 2035 takich osób będzie w Polsce ponad 2,5 mln.

Pracownik socjalny w każdym szpitalu
Zdrowie seniora jako temat pilny i ważny dla systemu opieki zdrowotnej zdefiniowali uczestnicy I Kongresu Zdrowego Starzenia, który obradował w dniach 30-31 stycznia w Warszawie.

Minister Kosiniak-Kamysz przypomniał główne tezy ''Założeń długofalowej polityki senioralnej na lata 2014-2020'': poprawę jakości opieki zdrowotnej nad osobami starszymi, wsparcie osób 50+ na rynku pracy, działania na rzecz aktywizacji społecznej i edukacyjnej osób starszych.

Wskazywał, że polityka senioralna dotyczy wszystkich aspektów życia osób starszych i dlatego powinna przekraczać gmachy wszystkich ministerstw i łączyć je ze sobą. Zwrócił też uwagę na wyzwania jakie stoją przed ochroną zdrowia. Mówił m.in. o potrzebie uproszczenia procedur w kształceniu geriatrów (wprowadzenie np. kursów zamiast specjalizacji z geriatrii) oraz konieczności zapewnienia kompleksowej opieki nad osobami starszymi w POZ.

Podkreślił potrzebę połączenia działań pomocy społecznej z ochroną zdrowia, co mogłoby się odbywać m.in. poprzez zatrudnienie w szpitalach pracowników socjalnych, którzy w obszarze bezpieczeństwa socjalnego potrafią wykonać dużo więcej działań na rzecz osoby starszej niż lekarz czy pielęgniarka.

Zmiany potrzebne od zaraz

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Bolesław Samoliński, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego, wskazywał wcześniej, że starzenie się społeczeństwa stanowi zagrożenie dla kondycji polskiej gospodarki, która straci piątą część kapitału ludzkiego i obciążona zostanie kosztami opieki medycznej nad rosnącą liczbą osób starszych: na 1 tys. pracujących przypada obecnie około 500 seniorów, a za 20 lat będzie ich 800.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH