Nowy minister zdrowia spotkał się z pielęgniarkami. Nie padły żadne deklaracje Podczas spotkania nowego szefa resortu zdrowia z pielęgniarkami nie padły żadne deklaracje. Fot. Archiwum

W środę (17 stycznia) minister zdrowia Łukasz Szumowski spotkał się z przedstawicielami Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. - Nie padły żadne deklaracje. Było to kurtuazyjne spotkanie - powiedziała wiceprzewodnicząca OZZPiP Longina Kaczmarska.

W spotkaniu poza ministrem zdrowia uczestniczyła wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko oraz prezes NRPiP Zofia Małas i przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok. Spotkanie odbyło się w siedzibie związku, zakończyło się ok. godz. 16.

- Nie padły żadne deklaracje. Było to kurtuazyjne, wstępne spotkanie - powiedziała wiceprzewodnicząca OZZPiP Longina Kaczmarska.

Dodała, że rozmawiano m.in. o sytuacji pielęgniarek w służbie zdrowia.

- Chcemy, żeby było bezwzględnie więcej pielęgniarek na dyżurach. To, co ma w tej chwili miejsce w znakomitej większości podmiotów, jest niebezpieczne, zarówno dla pielęgniarki, jak i przede wszystkim dla pacjenta - mówiła wiceprzewodnicząca.

Dodała, że związek ma opracowaną strategię "wprowadzenia pielęgniarek do systemu".

Kaczmarska poinformowała, że ministerstwo zadeklarowało, że dojdzie do kolejnego spotkania.

- Na tę chwilę nie ustaliśmy daty. Generalnie jesteśmy w stałym kontakcie z ministerstwem. Dajemy chwilę na zapoznanie się z resortem zdrowia; sam resort jest trudny. Wiadomo, że od deklaracji pieniędzy nie przybędzie - powiedziała.

Również prezes NRPiP Zofia Małas powiedziała PAP, że tematem rozmowy z ministrem była "trudna sytuacja pielęgniarek w służbie zdrowia".

- (Rozmawiano) przede wszystkim o drastycznie małej liczbie pielęgniarek w systemie. Wiemy, że ten wskaźnik jest o połowę niższy niż średnia UE - oświadczyła.

Dodała, że w czasie spotkania rozmawiano także o braku "zastępowalności pielęgniarek".

- Średnia wieku jest powyżej 51 lat - zwróciła uwagę.

Jak podkreśliła, w czasie rozmowy poruszono także temat "zachęt wejścia młodzieży do zawodu".

- Rozmawialiśmy oczywiście też o niskich wynagrodzeniach - mówiła prezes.

- To była rozmowa, nakreślenie tylko obszarów, w jakich mamy się poruszać - relacjonowała Małas.

Zwróciła uwagę, że rozwiązanie niektórych problemów w służbie zdrowia nie będzie łatwe, ponieważ nawarstwiały się one od lat.

- Pan minister deklarował, że będziemy usiłowali je w jakiś sposób rozwiązać - dodała.

W ostatnich dniach grudnia zakończył prace zespół ds. opracowania strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce. Przygotowany przez niego dokument określa kierunki działań, jakie należy podjąć, aby zapewnić pacjentom dostęp do opieki pielęgniarskiej o wysokiej jakości. Resort zapewnia, że "strategia będzie jednym z ważnych narzędzi w realizacji polityki zdrowotnej ministra zdrowia w najbliższej perspektywie czasowej".

W dokumencie wskazano szereg celów, m.in.: zwiększenie liczby studentów pielęgniarstwa i poprawa jakości kształcenia, określenie kompetencji pielęgniarek oraz wypracowanie mechanizmów motywujących podmioty lecznicze do określenia minimalnych norm zatrudniania. Dokument przewiduje też wprowadzenie do systemu opieki zdrowotnej pracowników, którzy wspomagaliby pielęgniarki w bezpośredniej opiece nad pacjentem. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH