Nowy Rzecznik Praw Pacjenta poinformował o swoich priorytetach Fot. Szymon Jankowski/ zelaznastudio

Wzmocnienie roli i pozycji Rzecznika Praw Pacjenta, współpracę z organizacjami pozarządowymi i z samorządami zawodów medycznych oraz dyskusję nad dotychczasowym modelem pozasądowego dochodzenia roszczeń zapowiada nowy rzecznik Bartłomiej Chmielowiec.

O tym, że Bartłomiej Chmielowiec został powołany na stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta, poinformowano w poniedziałek (30 października). Zastąpił Krystynę Barbarę Kozłowską, która została odwołana 12 grudnia, ale pełniła swoje obowiązki do czasu powołania następcy.

W komunikacie przesłanym we wtorek PAP nowy rzecznik poinformował o swoich priorytetach. "W początkowym okresie sprawowania funkcji Rzecznika Praw Pacjenta chciałbym znacząco wzmocnić pozycję rzecznika i jego rolę w systemie ochrony zdrowia. Będę chciał osiągnąć to poprzez zmianę koncepcji współpracy z organami władzy publicznej funkcjonującymi w szeroko rozumianej ochronie zdrowia, w szczególności z ministrem zdrowia, jako organem odpowiedzialnym za politykę zdrowotną w kraju" - zapowiedział Chmielowiec.

Jak podkreślił, osiągnięcie tego celu nie będzie możliwe bez zwiększenia efektywności współpracy z organizacjami pozarządowymi działającymi w obszarze praw pacjenta, których głos - w jego ocenie - powinien być bardziej słyszalny. "Widzę także potrzebę obecności rzecznika w zespołach roboczych powoływanych przez poszczególne resorty, których prace będą dotyczyć praw pacjenta" - dodał.

Rzecznik zaznaczył, że nieodzownym elementem będzie także ściślejsza niż dotychczas - a przez to bardziej owocna - współpraca z samorządami zawodów medycznych.

"Jak się również wydaje, należy podjąć dyskusję nad dotychczasowym modelem pozasądowego dochodzenia roszczeń, aby maksymalnie dostosować go do oczekiwań pacjentów i ich rodzin" - ocenił.

Chmielowiec zapowiedział, że w pierwszym okresie działalności skoncentruje się na wdrażanych obecnie reformach służby zdrowia. "Będę zawsze popierał rozwiązania korzystne dla pacjentów" - zadeklarował.

Jak dodał, chciałby także zająć się istniejącymi od lat problemami dostępu do świadczeń zdrowotnych, m.in. czasem oczekiwania na ich udzielenie oraz niedoborami kadry medycznej i czasem pracy lekarzy, które - jak zauważył - w świetle ostatnich wydarzeń w kraju stały się bardziej widoczne.

"Chcę angażować się w tworzenie prawa w Polsce, zarówno opiniując projekty aktów prawnych dotyczących praw pacjenta, jak i proponując własne zmiany w obowiązującym już prawodawstwie" - zapowiedział rzecznik.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH