Noworoczne życzenia dla ochrony zdrowia

Krótkich kolejek do świadczeń zdrowotnych, końca procesu informatyzacji ochrony zdrowia, a także zwiększenia nakładów - tego chcieliby przede wszystkim uczestnicy poniedziałkowej (13 grudnia) debaty: "Trzy życzenia dla systemu zdrowia na rok 2011".

W debacie wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, parlamentu, organizacji związanych z systemem ochrony zdrowia, lekarze. Sprzeczne życzenia złożyli: przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, Bolesław Piecha i wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

Piecha podkreślił, że rok 2011 będzie dla systemu ochrony zdrowia ważny ze względu na wybory parlamentarne, a więc obietnice wyborcze, które będą składane m.in. pacjentom, a także ze względu na prace nad rządowym pakietem ustaw zdrowotnych, które trwają w Sejmie.

Życzyłbym, aby reforma dotycząca komercjalizacji szpitali (rządowy projekt ustawy o działalności leczniczej zakładający przekształcenie szpitali w spółki – PAP) się nie udałapowiedział Piecha. W jego ocenie ustawa spowoduje, że misją systemu ochrony zdrowia stanie się „kreowanie zysku”.

Piecha życzył także, aby w nadchodzącym roku zmniejszyły się kolejki i czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne, a zwiększyła dostępność do nowoczesnych technologii medycznych.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc podkreślił, że ma życzenie odwrotne do życzenia Piechy
by projekty ustaw pakietu zdrowotnego mogły zostać wprowadzone w życie jak najszybciej. Podkreślił jednak, że powinny one zostać przepracowane, przemyślane.

 Nie chciałbym, aby były dopychane kolanemzaznaczył.

Dodał także, że życzyłby systemowi ochrony zdrowia zwiększenia nakładów finansowych.
Musimy jednak brać pod uwagę, na co nas staćpodkreślił.To efektywność i jakość działania mają decydujące znaczeniezaznaczył. Szulc wyraził także nadzieję, że przed końcem kadencji rząd przedstawi ustawę o zdrowiu publicznym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH