Nowoczesna: reforma ochrony zdrowia powinna być projektem ponadpartyjnym Ekspert Nowoczesnej: Podstawowym założeniem zmiany powinno być finansowanie wszystkich etapów ochrony zdrowia przez jedną jednostkę organizacyjną. Fot. archiwum

Reforma modelu ochrony zdrowia w Polsce powinna być projektem ponadpartyjnym - mówił dr Sławomir Gonciarz, ekspert Nowoczesnej. W stolicy odbyła się regionalna konwencja programowa Nowoczesnej w sprawie ochrony zdrowia.

- Reforma systemu ochrony zdrowia w Polsce powinna opierać się na dwóch założeniach. Dokonywanie jakichkolwiek zmian, jakichkolwiek propozycji w ochronie zdrowia, musi się mieścić w ramach konstytucji. Jeśli chcielibyśmy zrobić coś innego, to jest to wywracanie systemu - powiedział Sławomir Gonciarz, krajowy koordynator sieci eksperckiej "Lepsza Polska" partii w sprawach zdrowia.

Drugie założenie to stworzenie modelu ochrony zdrowia, który byłby projektem ponadpartyjnym. - I stworzenie w nim takich zabezpieczeń, aby uniemożliwić w nim dokonywanie zmian na doraźne potrzeby polityczne, czyli to, co się w tej chwili dzieje - dodał.

Według niego, wynikają z tego trzy podstawowe filary, w których działania mogłyby doprowadzić do stworzenia sensowego systemu. Pierwszy filar dotyczy systemu organizacji ochrony zdrowia wraz z zasadami jego finansowania i sposobem dystrybucji środków do placówek ochrony zdrowia. Drugi filar to wprowadzenie efektywnego zarządzania placówkami medycznymi, a trzeci - zwiększenie dostępności usług medycznych dla obywateli.

Gonciarz powiedział, że jeśli chodzi o filar pierwszy, to należy zmienić od podstaw system ochrony zdrowia. - Bez tego nie ma szans na dokonanie jego naprawy, nawet jeśli zwielokrotnimy nakłady finansowe. Jest to po prostu studnia bez dna - podkreślił.

Podstawowym założeniem zmiany powinno być - jak mówił - finansowanie wszystkich etapów ochrony zdrowia przez jedną jednostkę organizacyjną.

- Rozumiem ją jako swego rodzaju odpowiednik NFZ. Czyli ktoś, kto te pieniądze zbiera, a potem wydaje. Jeżeli to nie będzie połączone, jeżeli jedna jednostka organizacyjna nie będzie śledziła procesu wydawania pieniędzy od profilaktyki przez leczenie do rekonwalescencji, to nigdy nie uda nam się tego dobrze przygotować - dodał.

Według niego należy wprowadzić systemy ochrony zdrowia oparty na obowiązkowym powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym wraz z dodatkowym dobrowolnym systemem ubezpieczeń. Gonciarz podkreślił, że należy także położyć nacisk na profilaktykę, bo "dawno temu już stwierdzono, że milion dolarów wydany na profilaktykę generuje 10 mln dolarów oszczędności w leczeniu". Profilaktyka zdrowia powinna być połączona z edukacją prozdrowotną - ocenił.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH