Nowoczesna: przepisy dot. opieki okołoporodowej - "nierozsądne" Nowoczesna zaapelowała do MZ o wycofanie się z planowanych zmian przepisów Fot. Archiwum

Posłowie Nowoczesnej zaapelowali w środę (14 grudnia) do premier Beaty Szydło i ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o wycofanie się ze zmian przepisów dotyczących standardów opieki okołoporodowej. Według nich zmiany są "nierozsądne" i krzywdzą kobiety.

Na mocy uchwalonej w czerwcu rządowej nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, Minister Zdrowia nie będzie już określał standardów postępowania medycznego, a jedynie "standardy organizacyjne opieki zdrowotnej". Oznacza to, że najpóźniej z końcem 2018 r. przestaną obowiązywać m.in. dotychczasowe rozporządzenia określające medyczne standardy opieki okołoporodowej w ciąży fizjologicznej oraz z powikłaniami, a także standardy postępowania w łagodzeniu bólu porodowego.

- Apelujemy do premier i ministra Radziwiłła, aby wycofali się z tego głupiego i nierozsądnego zapisu w ustawie - mówiła w środę podczas środowego briefingu w Sejmie posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus.

We wtorkowym komunikacie MSZ nawiązując do kolejnych doniesień medialnych na temat zmiany przepisów dotyczących standardów opieki okołoporodowej ponownie zapewniło, że "idea standardów opieki okołoporodowej zostanie zachowana". - Opieka okołoporodowa będzie nadal na wysokim poziomie - podkreślono.

Według resortu, zmiany mają uporządkować kwestie wydawania i stosowania wytycznych i zaleceń postępowania dotyczących diagnostyki i leczenia oraz organizacji opieki zdrowotnej. Ministerstwo przypomniało, że dotyczą one wszystkich standardów medycznych. Standardy opieki okołoporodowej - jak podkreślił resort - nadal będą obowiązywały, zmieni się forma, w której zostaną określone.

Zaznaczono, że minister zdrowia będzie określał w rozporządzeniu organizację opieki zdrowotnej; w tym przypadku: nad kobietami w czasie fizjologicznej ciąży, porodu i połogu oraz organizację opieki nad noworodkiem. Dotychczasowe standardy, które będą obowiązywały do czasu wydania nowego rozporządzenia, maksymalnie do końca 2018 r., również określają kwestie organizacyjne. Nowe rozporządzenie nie będzie zawierało przepisów dotyczących stosowania procedur medycznych.

Standardy medyczne to m.in. opisy poszczególnych procedur medycznych. Towarzystwa naukowe oraz zespoły ekspertów w poszczególnych dziedzinach medycyny opracowują je na podstawie aktualnej wiedzy medycznej, zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych.

MZ podało, że zdążają się sytuacje, w których dla dobra pacjenta nie można ich zastosować. W takim przypadku pojawia się problem - wszelkie odstępstwa lekarza od tych standardów mogą skutkować np. odpowiedzialnością kierownika podmiotu leczniczego lub personelu udzielającego świadczeń.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH