
Rząd PiS sprawia wrażenie, jakby smog był tylko problemem teoretycznym - mówili w środę podczas konferencji prasowej w Sejmie posłowie Nowoczesnej. Oczekują, że gabinet Beaty Szydło "przygotuje konkretne programy wsparcia" walki z zanieczyszczeniem powietrza, m.in. propozycji zawartych w Dekalogu Antysmogowym Nowoczesnej.
W środę politycy Nowoczesnej przeprowadzili w Sejmie konsultacje społeczne dotyczące problemów ze smogiem.
- Podczas konsultacji społecznych eksperci powiedzieli nam, że to, co dzieje się obecnie w Polsce, prowadzi w zupełnie przeciwną stronę, niż moglibyśmy się spodziewać. Zamiast poprawiać ochronę środowiska i powietrza w Polsce, mamy sytuację, w której programy, które były najskuteczniejsze, zostają zlikwidowane, np. program Kawka (finansujący wymianę pieców dla indywidualnych osób - PAP) czy Bocian (wspierający rozproszone, odnawialne źródła energii - PAP) - komentowała posłanka Nowoczesnej Kornelia Wróblewska
- W Polsce 19,5 mln osób mieszka w domach opalanych bardzo często złej jakości paliwem, te domy w większości nie są ocieplone - dodała.
Wróblewska przypomniała także decyzję warszawskich radnych o wycofaniu się z finansowania nowych stacji pomiarowych i oceniła jako "bezużyteczne" rozporządzania ws. norm na paliwa stałe, które opublikowało Ministerstwo Energii.
Posłanka zwróciła uwagę, że auta stanowią źródło smogu nie tylko ze względu na emisję, ale również na pył, który jest podnoszony przez poruszające się pojazdy. Jak wyliczyła, po ulicach Warszawy każdego dnia porusza się około miliona samochodów.
Polityk Nowoczesnej oceniła, że rządzący - mimo swojej wiedzy w tym zakresie - nie podejmują skutecznych działań w celu poprawy jakości powietrza w Polsce i sięgają po narzędzia oraz rozwiązania, które były stosowane przez poprzednią ekipę rządzącą.
- Koszty zanieczyszczeń powietrza w Polsce to rocznie około 26 mld euro i warto te pieniądze przeznaczyć na zupełnie inny cel - zaznaczyła.
Przedstawiony w piątek Dekalog Antysmogowy Nowoczesnej proponuje wspieranie wymiany kotłów w gospodarstwach domowych, rozbudowę sieci ciepłowniczej, wydanie rozporządzeń dotyczących standardów kotłów i jakości paliw. Zawiera także program edukacyjny: Obywatelski Monitoring Powietrza, dzięki któremu na terenie całego kraju w 10 biurach poselskich Nowoczesnej są dostępne dla obywateli czujniki mierzące poziom zanieczyszczenia powietrza.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- WT, 21:44 Kulinarnie nowinki NFZ do pobrania i posmakowania
- WT, 20:18 Szef Agencji Badań Medycznych będzie wyłaniany w drodze konkursu
- WT, 19:48 Pacjenci chcą, żeby NFZ sfinansował program diagnostyki genetycznej
- WT, 19:10 PFRON przeznacza ponad milion zł na wsparcie zatrudnienia osób niepełnosprawnych
- WT, 18:55 Sejm zajął się dostępem niepełnosprawnych do stron internetowych urzędów
- WT, 18:26 Wrocław: otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego
- WT, 18:07 Dyrektywa antyfałszywkowa: ruszył system weryfikacji autentyczności leków
- 1 Grożenie, że szpitale powiatowe zostaną zamknięte, to strachy na Lachy
- 2 Ministerstwo Zdrowia: e-skierowania pozwolą na lepsze wykorzystanie zasobów i monitorowanie kolejek
- 3 Resort zdrowia chce ulepszyć proces "przewidywania zła" u sprawców przestępstw. Czy to realne?
- 4 Dzieci z ADHD leczymy inaczej niż w USA. Obawy wzbudza podawanie leku podobnego do amfetaminy
- 5 NFZ bogatszy o 900 mln zł, ale pacjenci tego nie odczują?
- 6 Lubelskie: szpitale powiatowe twierdzą, że nie sprostają ''spirali podwyżek"
- 7 W Słupsku można już zaszczepić wcześniaka przeciw RS
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych