Nowoczesna: minister zorientował się, że może zabraknąć pieniędzy na sieć Ryczałtowanie szpitali w sieci wcześniej nie zostało przetestowane w pilotażu. Fot. archiwum

Kierunek obrany przez Ministerstwo Zdrowia dot. projektu zmian w ustawie o działalności leczniczej wprowadzającego możliwość korzystania ze świadczeń odpłatnych w szpitalach publicznych był względnie dobry - ocenia Paulina Henning-Kloska (Nowoczesna).

Według posłanki projekt mógł sprawić, że środków w opiece zdrowotnej byłoby więcej.

Przygotowany przez resort zdrowia projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej przewiduje, że w publicznych szpitalach pacjenci będą mogli - oprócz świadczeń finansowanych przez NFZ - korzystać także ze świadczeń odpłatnych, tzw. komercyjnych.

We wtorek (20 czerwca) MSZ podał, że w ramach uzgodnień z premier Beatą Szydło podjęta została decyzja o ponownej analizie projektu w Ministerstwie Zdrowia. - Tym samym uprzejmie informujemy, że konsultacje projektu - do czasu zakończenia ponownej analizy w Ministerstwie Zdrowia - zostaną wstrzymane - podkreślono.

Nowoczesna odniosła się do tej decyzji na środowej (21 czerwca) konferencji prasowej w Sejmie.

- Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ze swoim zespołem podjął takie konsultacje (ws. nowelizacji ustawy o działalności leczniczej), a dzisiaj wskutek konfliktu, który wybuchł pomiędzy Ministerstwem Zdrowia, a panią premier te konsultacje zostały zawieszone - zaznaczyła Henning-Kloska.

- Dla nas to źle, że tak się stało, bo kierunek obrany przez ministerstwo był względnie dobry i mógł faktycznie sprawić, że środków w opiece zdrowotnej byłoby więcej - dodała.

Zdaniem posłanki jednym z problemów jest niedopuszczanie dobrowolnych świadczeń, dobrowolnych ubezpieczeń w opiece zdrowotnej i objęcie systemem środków prywatnych, które są dzisiaj tak naprawdę poza kontrolą.

- Udostępnienie tych środków, możliwości korzystania z tych środków przez szpitale publiczne mogłyby sprawić, że wiele z tych szpitali wyszłoby z problemów finansowych - zaznaczyła Henning-Kloska.

Posłanka przypomniała, że Nowoczesna złożyła już projekt, który oczekuje w Sejmie na rozpatrzenie. Jak dodała kierunkowo był on spójny z działaniami podejmowanymi dzisiaj przez Ministerstwo Zdrowia, a o którym "wydaje się, że pan marszałek Marek Kuchciński zapomniał".

- Chcielibyśmy przy tej okazji przypomnieć jakie wprost rozwiązania są już w Sejmie, które szybko mogą wspomóc publiczną służbę zdrowia i sprawić, że będzie ona bardziej rentowna i lepiej pracowała - dodała Henning-Kloska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH