Nowoczesna chce odrzucenia projektu ustawy dotyczącej in vitro Nowoczesna chce odrzucenia projektu ustawy dotyczącej in vitro. FOT. KPRM/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Projekt ustawy dot. in vitro należy odrzucić; nowe regulacje zminimalizują skuteczności tej procedury medycznej, a lekarze, obawiając się kar więzienia, nie będą chcieli jej przeprowadzać - ostrzegała w środę (21 września) w Sejmie posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Chodzi o poselski projekt ustawy w obronie życia i zdrowia nienarodzonych dzieci poczętych in vitro, o zmianie ustawy o leczeniu niepłodności, ustawy Kodeks karny oraz ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Sejm zajmie się nim w czwartek wieczorem (22 września). Wcześniej Sejm rozpatrywać ma dwa obywatelskie projekty zmieniające prawo dotyczące aborcji - z których jeden zaostrza, a drugi liberalizuje obowiązujące obecnie przepisy.

- Do Sejmu pod osłoną aborcyjnej burzy wprowadzany jest projekt ustawy o in vitro, który może doprowadzić do tego, że procedury in vitro zostaną w ogóle w Polsce zamrożone - oceniła Gasiuk-Pihowicz podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie.

- Jeśli projekt dotyczący in vitro zostanie przyjęty przez Sejm, przeprowadzenie procedury in vitro będzie wymagało od lekarzy znaczącej odwagi, a jeśli któryś z nich zdecyduje się na poniesienie takiej odpowiedzialności, to skuteczność przeprowadzonej procedury będzie bardzo niewielka - oceniła.

- Apelujemy o odrzucenie tego projektu. Uważamy, że politycy prawicy nie mają prawa decydować o tym, czy tysiące polskich rodzin będzie miało szansę na szczęście, na posiadanie dzieci - podkreśliła.

Jak dodała, w cywilizowanych krajach to nie Kodeks karny, ale aktualna wiedza medyczna i swobodna decyzja lekarza decyduje o tym, jak leczyć choroby takiej jak niepłodność.

W ocenie posłanki Nowoczesnej projekt ma dwa cele. Pierwszym z nich - jak mówiła - jest wprowadzenie niepewności prawno-karnej. - Dużego zagrożenia prawno-karnego dla lekarzy wynikającego z bardzo nieprecyzyjnych zapisów karnych, wprowadzonych wbrew technikom legislacyjnym, które w skrajnym przypadku mogą doprowadzić do tego, że lekarz dokonujący zabiegu, wbrew zapisom ustawy i Kodeksu karnego będzie ponosił odpowiedzialność karną do 3 lat pozbawienia wolności, a w skrajnych przypadkach nawet do 10 lat - wskazała.

- Drugim celem tej ustawy jest zminimalizowanie skuteczności procedury medycznej jaką jest in vitro - dodała. Gasiuk-Pihowicz wyjaśniła, że chodzi o wprowadzenie drastycznych ograniczeń medycznych w dokonywaniu procedury in vitro.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH