Nowelizację ustawy o ZOZ-ach poparły tylko PO i PSL

Jedynie kluby PO i PSL poparły w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.

Nowela podtrzymuje m.in. zobowiązanie kierownika ZOZ do przeznaczenia nie mniej niż 40 proc. kwoty, o którą wzrosły środki przekazywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, na wzrost wynagrodzeń osób zatrudnionych w zakładzie. Jednak trzy czwarte z tych pieniędzy będzie musiało być przeznaczane na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. Przepis ten jest przejściowy i ma obowiązywać do 31 grudnia 2012 r.

Norbert Dera (PO) pozytywnie ocenił propozycję dotyczącą podwyżek pielęgniarek i położnych. Zapowiedział, że klub PO poprze projekt nowelizacji, gdyż m.in. ograniczy on handel długami szpitali, który – w jego ocenie – prowadzi do utraty kontroli samorządów nad placówkami.

W ocenie posła PiS Tomasza Latosa zapis o podwyżkach pielęgniarek i położnych dyskryminuje m.in. techników medycznych i radiologów. Powołując się na analizę Biura Analiz Sejmowych, Latos powiedział, że faworyzowanie jednej grupy zawodowej może być niekonstytucyjne. Zaznaczył, że nie ma jeszcze decyzji klubu w sprawie poparcia nowelizacji ustawy, ale być może klub wstrzyma się od głosu.

Odpowiadając na zarzut posła PiS w kwestii niekonstytucyjności, wiceminister zdrowia Jakub Szulc podkreślił, że w jego ocenie „wątpliwy” pod względem konstytucyjnym może być cały zapis dotyczący przekazywania środków z NFZ, na podwyżki pracowników szpitala.

Szulc dodał, że intencją ustawodawców było, aby skorzystali na nim wszyscy pracownicy ochrony zdrowia. Jednak niektóre grupy skorzystały mniej, np. pielęgniarki.

Także Elżbieta Zakrzewska (SLD) negatywnie oceniła zapis o podwyżkach pielęgniarek i położnych. W jej ocenie zapis ten będzie ograniczał kierownika zakładu opieki zdrowotnej w dysponowaniu środkami. Zakrzewska podkreśliła, że w tej części jej klub nie popiera rozwiązań nowelizacji ustawy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH