Nowela ustawy o ratownictwie medycznym z pozytywną oceną komisji sejmowej

Sejmowa komisja zdrowia pozytywnie oceniła poselski projekt noweli o ratownictwie medycznym. Chodzi o kryteria jakie muszą spełniać lekarze pracujący w wyjazdowych zespołach specjalistycznych.

PO chce zmienić ustawę, ponieważ jak tłumaczą politycy tej partii, jeśli tak się nie stanie, po 1 stycznia 2013 r. ponad 600 lekarzy straci uprawnienia niezbędne do pracy w zespołach ratownictwa medycznego.

Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym określa m.in. skład specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego, w których od 1 stycznia 2013 r. świadczeń będzie mógł udzielać tylko tzw. lekarz systemu oraz pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny.

Jak uzasadniał projekt poseł Jarosław Katulski (PO), ponad 600 lekarzy zatrudnionych obecnie w zespołach ratownictwa po 1 stycznia nie spełni kryteriów dotyczących tzw. lekarzy systemu.

- Byłby problem, bo jest zbyt mało lekarzy ratowników. Trzeba dopuścić lekarzy innych specjalności, którzy mają wystarczające doświadczenie, żeby dalej jeździć w karetkach - mówił.

Zgodnie z proponowaną nowelą ustawy, lekarzem systemu ratownictwa medycznego będzie mógł być do 2020 r. lekarz posiadający specjalizację lub tytuł specjalisty, albo ten, który ukończył co najmniej drugi rok specjalizacji w dziedzinach: anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej lub dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ortopedii i traumatologii lub pediatrii.

Projekt nowelizacji zakłada ponadto, że lekarzem systemu może być też lekarz, który ma doświadczenie "3 tys. godzin w wykonywaniu zawodu lekarza w szpitalnym oddziale ratunkowym, zespole ratownictwa medycznego, lotniczym zespole ratownictwa medycznego lub izbie przyjęć szpitala". Lekarz ten będzie zobowiązany do rozpoczęcia do 1 stycznia 2015 r. specjalizacji w zakresie medycyny ratunkowej.

Pierwotny projekt PO zakładał umożliwienie uzyskanie statusu lekarza systemu przez lekarzy posiadających co najmniej 3-letnie doświadczenie, jednak nie mniej niż 3 tys. godzin, w zespołach ratownictwa medycznego, lotniczych zespołach ratownictwa medycznego, szpitalnych oddziałach ratunkowych lub izbach przyjęć szpitali, pod warunkiem przystąpienia ich do końca 2014 r. do specjalizacji z medycyny ratunkowej. Jednak Katulski złożył poprawkę, aby warunkiem było jedynie 3 tys. godzin doświadczenia. Projekt został przyjęty przez komisję z taką poprawką.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH