Nowe zasady kontraktowania świadczeń wprowadzajmy krok po kroku Nowe zasady kontraktowania mają m.in. uwzględniać ciągłość i wyniki terapii; FOT. Shutterstock

Resort zdrowia zapowiada odejście od kontraktowania pojedynczych procedur na rzecz finansowania świadczeń kompleksowych i koordynowanej opieki medycznej. Takiego systemu nie da się jednak zadekretować i wdrożyć z dnia na dzień - uważają eksperci.

Nasi rozmówcy podkreślają, że wprowadzenie na szeroką skalę nowych zasad kontraktowania jest możliwe, jednak wymaga czasu, odpowiednio wykwalifikowanej kadry, a także zmiany przyzwyczajeń lekarzy i zarządzających placówkami medycznymi.

Zdaniem Jarosława Fedorowskiego, prezesa Polskiej Federacji Szpitali i członka prezydium Europejskiej Federacji Szpitali HOPE, w Polsce tak naprawdę dopiero oswajamy się z koncepcją koordynowanej opieki medycznej.

- Nie mamy jeszcze w tej materii wypracowanych standardów. Dla zdecydowanej większość naszych lekarzy koordynacja sprowadzana jest do terapii w ramach ich wąskich specjalizacji - twierdzi prezes PFSz.

Jak koordynują w innych krajach
Jego zdaniem być może najbardziej skrajny, ale zarazem efektywny oraz dojrzały systemem opieki koordynowanej funkcjonuje w Izraelu, gdzie praktycznie cała ochrona zdrowia objęta jest takim modelem.

W tym kraju postawiono na medycynę kosztowo-efektywną i kompleksową. System publicznej opieki zdrowotnej podzielony jest na cztery duże organizacje. - Są to swoiste konsorcja zrzeszające zarówno ubezpieczycieli, jak i świadczeniodawców, ściśle ze sobą współpracujących. M.in. na tym właśnie polega istota koordynacji opieki medycznej - tłumaczy Fedorowski.

W takim modelu płatnik bardzo dokładnie kontroluje koszty oraz wyniki leczenia poszczególnych pacjentów. Od tych wskaźników uzależniona jest wysokość finansowania poszczególnych podmiotów przez wspomniane 4 organizacje, którym państwo przekazuje publiczne środki na kompleksową oraz koordynowaną opiekę zdrowotną.

- Podobny model z powodzeniem działa także w Szwajcarii. Oczywiście mówimy o krajach znacznie zamożniejszych niż Polska. Z drugiej jednak strony w tych obu państwach bardzo dokładnie liczy się koszty - zaznacza.

Dodaje, że dewiza jednej ze wspomnianych izraelskich organizacji brzmi: "Trzymajmy pacjenta możliwie daleko od szpitala".

- Wiadomo, że hospitalizacje są najdroższym elementem systemu. Warto więc - w przypadkach, kiedy jest to możliwe, a często wręcz wskazane - pomagać pacjentom unikając kierowania ich do szpitali - mówi Jarosław Fedorowski.

Z efektywnością kosztową także nie można przesadzać
Przypomina, że od niedawna powrót do koncepcji opieki koordynowanej obserwuje się w Stanach Zjednoczonych. Ośrodki medyczne, które pod jednym dachem oferują szeroki, kompleksowy zakres usług medycznych, mogą liczyć na preferencje przy finansowaniu ze strony ubezpieczyciela - Medicare.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH