Nowe standardy w anestezjologii nie do udźwignięcia dla mniejszych szpitali?

Resort zdrowia wstrzymał się z wydaniem kontrowersyjnego rozporządzenia ministra zdrowia ws. standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii dla podmiotów leczniczych.

Rzecznik resortu zapowiada, że MZ wróci do projektu rozporządzenia po przeanalizowaniu zgłoszonych do niego uwag. Na wydanie aktu ma czas do końca 2012 r. - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Zgodnie z projektem, nawet mały szpital musiałby mieć co najmniej cztery łóżka intensywnej terapii i zatrudniać co najmniej tyle samo anestezjologów. Tymczasem w lecznicach powiatowych pracuje ich obecnie najwyżej dwóch. Wprowadzenie rozporządzenia wymagałoby nie tylko dodatkowych kosztów na wynagrodzenia i modernizacje w placówkach, ale także znalezienia specjalistów - a tych jest niewielu.

Resort zdrowia i anestezjolodzy wskazują, że za koniecznością wprowadzenia standardów w anestezjologii i intensywnej terapii przemawia m.in. rosnąca liczba zgonów i ciężkich powikłań w wyniku złego znieczulenia lub niewłaściwej opieki pooperacyjnej. Podkreślają, że w  wielu szpitalach nie przestrzega się podstawowych standardów.

Rozporządzenie wprowadza natomiast przepis, zgodnie z którym na każdym oddziale anestezjolog byłby dostępny przez całą dobę: dzięki temu w ciągu 30 minut od podjęcia decyzji o znieczuleniu farmakologicznym będzie gotów do zabiegu. Obecnie anestezjolog bywa często "międzyoddziałowy".

- Ponieważ szpitale będą starały się rywalizować pod względem zapewniania opieki na oddziałach położniczych, rozporządzenie zwiększy zapewne rynkową atrakcyjność zawodu anestezjologa oraz (być może) poprawi jego warunki finansowe - wskazywał w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Dariusz Kuśmierski, przewodniczący Związku Zawodowego Anestezjologów.

W jego opinii trudno jednak ocenić, czy w skali kraju obecna liczba specjalistów jest wystarczająca dla spełnienia wymogów planowanych przez resort zdrowia.

Więcej: www.gazetaprawna.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH