Nowacka: okaże się, czy o zdrowiu kobiet będą decydować prawicowi ekstremiści W czwartek (22 września) w Sejm trwa debata nad dwoma obywatelskimi projektami zmian w przepisach dot. aborcji. Fot. Archiwum

Dzisiejszy dzień pokaże, w jakim świecie będziemy żyć - mówiła Barbara Nowacka, przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej ''Ratujmy Kobiety'' w czwartek w Sejmie podczas debaty o dwóch obywatelskich projektach, które zmienić mają przepisy dotyczące aborcji.

Nowacka wskazała na trzy możliwości. Pierwszą, że Sejm przyjmie ''barbarzyńskie rozwiązania stosowane w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej''.

- Jeśli tak się stanie Polki będą trafiać do więzienia dlatego, że chcą decydować o własnym ciele i życia. Projekt prawicowych fanatyków (...) to ogromne zagrożenie dla swobód obywatelskich. Nie chcemy takiej Polski, my nie chcemy piekła kobiet - mówiła Barbara Nowacka.

Druga możliwość - jej zdaniem - to stan obecny, czyli ''zgniły kompromis między Kościołem a częścią polityków prawicy''.

- Efektem tego kompromisu jest ogromne podziemie aborcyjne, w którym rocznie przerywanych jest ponad 100 tys. ciąż (...). Takiego kompromisu też nie chcemy. Jest trzecia możliwość - wprowadzenie rozwiązań, które funkcjonują w prawie wszystkich krajach UE i dają kobiecie prawo do decydowania o swoim losie, życiu i zdrowiu; które gwarantują pełną opiekę w trakcie ciąży, zapewniają wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół, dają pełną możliwość dostępu do nowoczesnej antykoncepcji - wyliczała przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej ''Ratujmy Kobiety''.

Nowacka zaznaczyła, że dzisiejszy dzień zdecyduje też o tym...

- ... czy o zdrowiu kobiet będą decydować prawicowi ekstremiści i fanatycy oraz hierarchowie kościelni, czy może jednak chcemy Polski demokratycznej, w której wszyscy czujemy się godni i bezpieczni. (...) Nie ma w nas zgody na państwo, w którym kobieta która poroni trafia do więzienia - mówiła Barbara Nowacka.

Projekt przygotowany przez komitet "Ratujmy Kobiety" pozwala przerwać ciążę bez dodatkowych warunków do 12. tygodnia, a po tym terminie - w takich przypadkach, w jakich aborcja dozwolona jest obecnie. Zatytułowany jest: o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie. W ten projekt również zaangażowanych jest kilka organizacji, m.in. Partia Kobiet, Partia Zieloni, Kongres Kobiet, Fundacja Feminoteka, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Zgodnie z proponowanymi przepisami, jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, aborcja dopuszczalna byłaby do 18. tygodnia ciąży; w przypadkach ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby - do 24. tygodnia; w przypadku, gdy wykryta choroba uniemożliwia płodowi samodzielne życie i nie ma możliwości jej wyleczenia, przerwanie ciąży byłoby dopuszczalne bez ograniczeń.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH