Niemcy: rząd przyjął projekt przepisów dopuszczających obrzezanie

Niemiecki rząd przyjął w środę (10 października) projekt przepisów, które legalizują obrzezanie chłopców, pod warunkiem jednakże, że zabieg ten będzie przeprowadzany zgodnie z zasadami sztuki medycznej, a dobro dziecka nie zostanie zagrożone.

Projekt ustawy jest konsekwencją kontrowersyjnego wyroku sądu w Kolonii, który w maju br. orzekł, że obrzezanie chłopców to karalne uszkodzenie ciała. Wyrok oburzył żydów i muzułmanów, którzy uznali go za ograniczenie swobód religijnych. Wyrok został także skrytykowany przez Kościół katolicki w Niemczech.

W połowie lipca niemiecki parlament zobowiązał rząd do przygotowania przepisów, które zagwarantują w Niemczech możliwość religijnego obrzezania chłopców. Propozycję nowych przepisów przygotowało ministerstwo sprawiedliwości. Legalizują one nie tylko rytualne obrzezanie ze względów religijnych, ale i zabiegi przeprowadzanie z różnych innych powodów, np. higienicznych.

Regulacje te nie będą częścią kodeksu karnego, lecz uzupełnią kodeks cywilny w części dotyczącej statusu dziecka. Nowy paragraf ma precyzować, że jeśli spełnione zostaną określone warunki - dochowanie zasad sztuki medycznej i brak zagrożenia dobra dziecka - rodzice mogą wyrazić zgodę na nieuzasadnione z medycznego punktu widzenia obrzezanie swojego syna, którego wiek nie pozwala jeszcze na samodzielne podjęcie decyzji. Muszą oni jednak zostać wyczerpująco poinformowani o ryzyku związanym z zabiegiem.

Także osoba, która nie jest lekarzem - np. dokonujący rytualnego obrzezania w judaizmie mohel - może przeprowadzić zabieg, ale tylko do sześciu miesięcy po urodzeniu dziecka, jeśli ma do tego szczególne kwalifikacje.

Organizacje żydów i muzułmanów w Niemczech uznały rządowy projekt za krok we właściwym kierunku. 

Krytyczne są jednak organizacje, broniące praw dzieci. Zdaniem stowarzyszenia pomocy dzieciom Deutsche Kinderhilfe obrzezanie chłopców, którzy jeszcze nie mogą samodzielnie decydować, jest "ciężkim naruszeniem dobra dziecka", a proponowana legalizacja tego zabiegu koliduje z ustawą o wychowaniu wolnym od przemocy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH