Niebawem pierwsze czytanie projektu ws. świadczeń pielęgnacyjnych

Pierwsze czytanie projektu ustawy podwyższającej świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców dzieci niepełnosprawnych odbędzie się 1 kwietnia na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.

Jak wyjaśnił Sławomir Piechota (PO), przewodniczący komisji, taką decyzję podjął Konwent Seniorów. Wtorkowe posiedzenie komisji zaplanowane jest na godz. 16. 

Projekt, który w środę (26 marca) był przedmiotem obrad komisji, jest odpowiedzią na trwający od tygodnia w Sejmie protest rodziców niepełnosprawnych dzieci domagających się podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego do poziomu płacy minimalnej w 2014 r. wynosi ona 1680 zł brutto, czyli 1237 zł netto). Rząd zgodził się na podwyższenie kwoty świadczenia do takiego poziomu, ale dopiero od 2016 r. Protestujący chcą podwyżek już teraz. 

We wtorek rząd zaakceptował projekt przewidujący, że świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców, którzy rezygnują z pracy, by opiekować się niepełnosprawnymi dziećmi, od maja wzrośnie do 1000 zł, od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł netto.

Jak napisano w projekcie, propozycja ma na celu podwyższenie kwoty wsparcia do wysokości odpowiadającej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę netto prognozowanemu na 2016 r. 

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, że - by skrócić proces legislacyjny - projekt ma zostać skierowany pod obrady Sejmu jako komisyjny. Jak poinformował Piechota, do godz. 19 w środę (26 marca) chętni posłowie mogą składać podpisy pod projektem w sekretariacie komisji. Kosiniak-Kamysz tłumaczył, że chce, by projekt podpisali posłowie różnych klubów, by nie upolityczniać tej kwestii. Odniósł się w ten sposób do wątpliwości posłów opozycji, którzy sugerowali, że projekt można było zgłosić jako poselski, podpisany przez posłów klubów koalicyjnych. 

Szef resortu pracy podkreślił, że sam projekt ustawy jest krótki i nieskomplikowany, znacznie trudniejsze było wygospodarowanie pieniędzy na jego realizację - blisko 200 mln zł. Zrobił to we wtorek rząd, przesuwając środki z planu na remonty i budowę dróg lokalnych.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH