Niebawem mapy potrzeb zdrowotnych dla 30 grup chorób. Mają być ''miękkim'' narzędziem, ale… Mapy potrzeb zdrowotnych będą liczyć 300 stron dla każdego województwa, choć same wnioski mają mieć nie więcej jak 16-20 stron. Fot. Andrzej Wawok/PTWP

Do 31 grudnia 2016 r. Ministerstwo Zdrowia chce opublikować mapy potrzeb zdrowotnych dla 30 grup chorób. Z założenia mają służyć monitorowaniu systemu ochrony zdrowia i być ''miękkim'' narzędziem w jego kształtowaniu.

O projekcie map potrzeb zdrowotnych i jego wpływie na pacjentów, świadczeniodawców, płatnika oraz cały system ochrony zdrowia Ministerstwo Zdrowia referowało we wtorek (20 grudnia) podczas spotkania zorganizowanego w Warszawie w związku ze zbliżającym się terminem publikacji map.

Barbara Więckowska, dyrektor departamentu analiz i strategii w Ministerstwie Zdrowia zdradziła, że resort jest już w fazie finalnej opracowywania map do publikacji, a całość ma liczyć ok. 300 stron dla każdego województwa x 30 grup chorób x 16 województw, choć same wnioski dla każdego województwa mają mieć nie więcej jak 16-20 stron.

Resort zdrowia sprecyzował, że 30 grup chorób w obszarze map zostało podzielonych na dwa moduły po 15 chorób (Moduł A i Moduł B). Jak tłumaczyła Barbara Więckowska, grupy te powstały w celu analizy ścieżek leczenia pacjenta. Wszystkich grup będzie 32, z czego dwie już zostały opublikowane w grudniu 2015 r. - to onkologiczne (guzy lite) i kardiologiczne (choroby serca).

Będą mapy pełne i niepełne
MZ poinformowało też, że do końca 2016 r. dla każdego województwa powstaną mapy w zakresie:

- lecznictwa zamkniętego (lecznictwo szpitalne, rehabilitacja, opieka hospicyjno-paliatywna) - dla 30 wyróżnionych grup chorób (Moduł A i Moduł B),
- ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) - dla 15 grup chorób (Moduł A),
- podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) - dla 15 grup chorób (Moduł A).

Moduł A obejmie: choroby układu kostno-mięśniowego, nerwowego (neurologiczne, wieku starczego i pozostałe), choroby układu krążenia, układu oddechowego (przewlekłe i ostre), choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego, choroby dziecięce, choroby psychiczne, ciążę/poród/połóg, cukrzycę, hematologię (nowotwory i pozostałe), nowotwory niezłośliwe i wady wrodzone.

Dla tego modułu mają powstać mapy ''pełne''.

Moduł B obejmie: choroby metaboliczne, choroby oka i okolic, choroby skóry, choroby układu moczowo-płciowego (w podziale na trzy grupy), choroby układu trawiennego (również trzy grupy), choroby uszu i wyrostka sutkowatego, choroby zakaźne (WZW, HIV i inne), stomatologię oraz urazy (złamania, zatrucia etc.).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH