Nie podpiszą umów i nie otworzą przychodni od 1 stycznia?

Około 13 tysięcy lekarzy rodzinnych, należących do Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, sprawujących podstawową opiekę zdrowotną dla 12 milionów Polaków w 14 województwach, prawdopodobnie nie podpisze umów z NFZ na realizację świadczeń w 2015 r.

Wszystko przez tzw. pakiet onkologiczny, który pociąga za sobą zmiany w funkcjonowaniu podstawowej opieki zdrowotnej.

Jednogłośna decyzja
7 grudnia Zarząd Porozumienia Zielonogórskiego podjął uchwałę wyrażającą stanowisko w sprawie projektu zarządzenia prezesa NFZ zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna.

„Zarząd Federacji, w związku z opublikowaniem projektu Zarządzenia Prezesa NFZ zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna, w całości odrzuca zaproponowany projekt - jako niemożliwy do zrealizowania i niezgodny z dotychczasowymi ustaleniami zapadłymi w toku rozmów prowadzonych przez przedstawicieli Federacji z Ministrem Zdrowia i Prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia” - napisano w uchwale.

Dalej czytamy w uchwale, że w związku z tym świadczeniodawcy zrzeszeni w Federacji nie podpiszą umów na realizację świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej w 2015 roku.

Uchwałę przyjęto jednogłośnie.

- Pakiet onkologiczny jest na razie tylko nieliczącym się z nadziejami pacjentów chwytem propagandowym. Wprowadza jeszcze większy chaos organizacyjny i informacyjny w ochronie zdrowia i zagraża bezpiecznemu funkcjonowaniu POZ - przekonuje nas Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Dopytuje: - Czy wolno nam podpisywać umowy nie gwarantujące bezpieczeństwa nam i naszym pacjentom?

Odpowiada, że nie. Porozumienie już wcześniej nie rekomendowało podpisywania umów, a teraz jednoznacznie zapowiedziało, że ich nie podpisze.

PPOZ też stawia warunki
Inaczej do projektu zarządzenia podchodzi Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Zarząd Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia obradujący 2 grudnia, przeanalizował stan negocjacji i rozmów prowadzonych od miesięcy w Ministerstwie Zdrowia w obecności prezesa NFZ, dotyczących podstawowej opieki zdrowotnej na rok 2015.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH