Neurolodzy o leczeniu udarów mózgu i potrzebie lepszej dostępności świadczeń

Utworzenie poradni zaburzeń pamięci i Centrów Interwencyjnego Leczenia Udarów Mózgu to niektóre tylko postulaty specjalistów, wskazujących na braki systemowe polskiej neurologii.

Z danych WHO wynika, że w krajach rozwiniętych liczba osób powyżej 65. roku życia wzrośnie do 2030 roku z 10 do 23 proc., natomiast w krajach rozwijających się z 5 do 10 proc. Z kolei liczba obywateli, którzy mają więcej niż 80 lat, wzrośnie pięciokrotnie. Te liczby pokazują, w jakim tempie muszą rosnąć wydatki na leczenie chorób neurologicznych, związanych w większości z procesami starzenia. Niebezpieczeństwo udaru mózgu wzrasta np. gwałtownie po przekroczeniu 65. roku życia. Z kolei objawy otępienne po 65. roku życia pojawiają się u 1,9 proc. populacji, po 80. r. ż. już u co piątej osoby, a po 95. r. ż. cierpi na nie od 33. do 50. proc populacji.

– Ograniczenie zachorowalności i umieralności z powodu m.in. udarów mózgu jest jednym z celów strategicznych Narodowego Programu Ochrony Zdrowia na lata 2007-2015. Wiele zaburzeń wieku podeszłego, związanych także z chorobami neurologicznymi, obejmuje Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego – wylicza działania urzędowe Wojciech Kłosiński, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.

– Mamy również finansowany przez NFZ program terapeutyczny dotyczący leczenia chorych na stwardnienie rozsiane. Dostępności dla wszystkich pacjentów brakuje, ale Fundusz co roku zwiększa środki na ten cel. Na przykład w 2004 roku skorzystało z niego 247 chorych, a w 2010 roku już ponad 3,5 tys. osób – dodaje Wojciech Kłosiński.

Dużo poradni, mniej łóżek
Struktura opieki neurologicznej w Polsce wygląda obecnie następująco: działają 232 oddziały neurologiczne, w tym 24 przeznaczone dla dzieci. Dysponują one łącznie 7915 łóżkami, co daje wskaźnik 2,1 łóżka na 10 tys. osób.

– Według danych z 2008 roku na oddziałach neurologicznych leczyło się 282 tys. chorych ze średnim czasem pobytu 8,5 dnia. Wykorzystanie łóżek wynosiło średnio 83 proc., chociaż w niektórych regionach znacznie przekraczało 100 proc., np. w województwie wielkopolskim, co pokazuje istnienie niedoborów – ocenia dyrektor Kłosiński.

Pacjenci byli przyjmowani przez specjalistów w 2452 poradniach neurologicznych. Według oficjalnych danych w 2008 roku udzielono około 5,8 mln porad, tj. aż o 15 proc. więcej niż rok wcześniej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH