Neumann: za wcześnie na ocenę, jak funkcjonuje ustawa transgraniczna

Dopiero po roku lub dwóch będziemy mogli ocenić jak polscy pacjenci korzystają z zapisów ustawy wdrażającej dyrektywę transgraniczną - podkreślił w środę (24 września) w Senacie wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Ustawa umożliwi zwrot przez NFZ kosztów leczenia w innym kraju UE.

Senatorowie zapoznali się z rekomendacjami senackiej komisji zdrowia dotyczącymi ustawy o tzw. transgranicznej opiece zdrowotnej.

Helena Hatka (PO) jako sprawozdawca komisji przypomniała, że resort zdrowia w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu tej komisji zgłosił kilka poprawek, w tym m.in. propozycję umożliwiającą zwrot kosztów leczenia za granicą, przeprowadzonego po wejściu w życie dyrektywy transgranicznej, a przed wejściem w życie ustawy. - Komisja poprawki zaakceptowała i będzie rekomendowała ich przyjęcie przez Senat - poinformowała Hatka.

Dyrektywa unijna w zakresie rozliczania kosztów transgranicznej opieki zdrowotnej zaczęła obowiązywać od 25 października 2013 r., jednak resort zdrowia z opóźnieniem przygotował projekt ustawy wdrażającej te przepisy; w kwietniu trafił on do Sejmu, a ustawa została uchwalona pod koniec sierpnia.

Hatka odpowiadając na pytania senatorów Waldemara Kraski (PiS) oraz Ryszarda Knosali (PO) o to, czy roczny limit NFZ w wysokości 1 mld zł wystarczy na zwrot kosztów leczenia opieki transgranicznej podkreśliła, że hamulcem tych wyjazdów będzie nierzadko wyższy koszt leczenia za granicą oraz to, że to pacjent musi najpierw wyłożyć własne pieniądze, a potem oczekiwać na zwrot kosztów po złożeniu dokumentów zgodnie z procedurą. Dodała, że NFZ zwróci tylko kwotę na jaką dane świadczenie wycenione jest w Polsce.

Neumann podkreślił, że dopiero po roku lub dwóch będzie można ocenić jak polscy pacjenci korzystają z zapisów ustawy wdrażającej dyrektywę. Jak mówił, w przypadku Niemiec spodziewano się licznych wyjazdów pacjentów na leczenie do Polski w ramach dyrektywy. - Okazało się, że wcale tak wielu tych pacjentów u nas nie ma - zaznaczył.

Mówiąc o rocznym limicie na wypłatę kosztów wyjaśnił, że dyrektywa dopuszcza ograniczenia w stosowaniu jej zapisów przez poszczególne kraje. - Zasada zwrotu jest prosta: przynosisz rachunek, a NFZ ma 180 dni na wypłatę. Jeżeli skończą się środki w danym roku, to zwrot otrzymasz do końca stycznia kolejnego roku - wyjaśnił. Dodał, że roczny limit jest też po to, aby zabezpieczyć środki na leczenie pacjentów w kraju.

Neumann poinformował, że do tej pory, jeszcze przed wejściem w życie odpowiedniej ustawy,do NFZ wpłynęły od pacjentów 102 wnioski o zwrot kosztów leczenia za granicą na podstawie dyrektywy transgranicznej na kwotę ponad 2 mln zł. - Wprowadziliśmy poprawkę, aby ułatwić rozliczenie przez fundusz tych wniosków - podkreślił i dodał, że dopóki nie wejdzie w życie ustawa, Fundusz nie ma podstaw prawnych do zwrotu kosztów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH